Újabb nagy, már majdnem véglegesnek tekinthető lépéssel lett közelebb a Kalocsai Szent Kereszt Kórház új épületszárnyának birtokba vétele, de a költözéssel várhatóan novemberig várni kell. Az egészségügyi intézmények működését ellenőrző összes hatóság, a CT miatt a sugárbiztonsággal foglalkozó szakhatóság is hozzájárulását adta a használatba vételhez, de a Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya határozata hiába emelkedett jogerőre, a bútorokat várhatóan csak négy-öt héten belül szállítják le, illetve építik be.
Tehát a kórház új, Kossuth Lajos utca felöli reprezentatív bejáratán még hiába keressük a „Nyitva” táblát, az ajtót először az úgynevezett mobiliák leszállításakor nyitják ki, majd ahogy azok a helyükre kerültek, az egyes osztályok beköltözése után jöhetnek a betegek.
Az új épületszárny megnyitásával gyakorlatilag több évtizedes, ha nem évszázados gyakorlat szűnik meg a kórházban, ugyanis a betegforgalom alapvetően megváltozik.
A jelenlegi főbejárat megszűnik,
a betegek még az egyes, ugyancsak az új helyükre költöző szakrendelőkhöz is Kossuth Lajos utca felől érkeznek. Különösen eleinte jelent majd könnyebbséget, hogy
a bejárattal szemben egy információs pultnál fogadják az érkezőket.
Mint korábban hírül adtuk, a régi, úgynevezett SZTK épületben csak az EFI (Egészségfejlesztési Iroda) marad, és az SZTK épülethez csatlakozó Tüdőgondozó is a jelenlegi helyén fogadja a betegeket, mert ennek a szakmai egységnek az új épületszárnyba való költözését a rájuk vonatkozó speciális előírások és terület hiány miatt nem tudták megoldani.
Mint emlékezetes, az új épületszárny használatba vételét úgy a nyár közepére tervezték, de az akkori tényleges használatbavétel elhúzódásának egyik oka az volt, hogy a menekülési útvonalra egy új, a tervekben nem szereplő tűzbiztonsági vészkijárati ajtó beépítését írta elő a katasztrófavédelem. A pénzt előteremtették, a több százezer forint értékű ajtó a helyére került.
Az ajtón kívül további nehézséget okozott, hogy a helyiségek bútorozásához az Állami Egészségügyi Ellátó Központtól plusz forrást kellett igényelni. Ezt ugyan biztosították, de a speciális méretű és minőségi bútorokat csak késve tudták megrendelni.
Jó hír azonban, hogy a két új digitális röntgengép és a CT berendezés is a helyén van, a bútorozás után a gyógyítás szolgálatába állítják.
Talán nem árt feleleveníteni, hogy: a Szent Kereszt Kórház főépülete közel 2000 négyzetméter alapterületen újult meg, ebből 150 négyzetméter az új építésű. Hamarosan a főépületbe kerülnek át a szakrendelések és azok a szolgáltatások, amelyek jelenleg az úgynevezett régi SZTK-ban működnek. Ezzel szinte a teljes járóbeteg-ellátás egy tömbbe kerül, megkönnyítve a betegek kórházon belüli tájékozódását, lerövidítve és optimalizálva a betegutakat. A régi SZTK épületet ennek ellenére tovább kell működtetni, mert az EFI Irodának még két évig szüksége van az ott lévő helyiségre, de mint írtuk, a Tüdőgondozó is a helyén marad. A sürgősségi ellátás területén is jelentős előrelépés történik. A 8 ágyas, a szakmai besorolás szerint SO1 szintű sürgősségi osztály a „C” épületből átkerül a „B” épület mélyföldszintjére, míg a központi betegfelvételt a volt intézményi gyógyszertár területén, az új főbejárathoz közel találjuk.