Amint azt portálunkon is megírtuk, az elmúlt héten hatalmas siker és érdeklődés közepette tartotta meg turisztikai nyitórendezvényét március 15-én a Kalocsai Érsekség. De mikor szólal meg a nagytemplom harangja, hogy közlekedhetnek majd a látogatók a Szentháromság téren, és fogunk-e repülni a régi templomfalak felett? Most ezekre a kérdésekre (is) megkaptuk a választ!
Mint arról a turisztikai nyitóprogram alkalmával a térhez érkezve azonnal meggyőződhettünk: a korábbinál jóval letisztultabb, beláthatóbb panoráma fogadja a Szentháromság térre látogatókat.
Vörös Márta főegyházmegyei főépítész, a Kalocsán is folyó beruházások tervezője és koordinátora rávilágított ennek okára, miszerint mind az Astriceum Érseki Múzeum, mint a Főszékesegyház esetében az építési munkálatok szinte teljesen befejeződtek, így az ehhez szükséges anyagokat és eszközöket elvitték.
Rövidesen szabad utat engednek az itt kezdődő régészeti feltárásoknak is – mindez azonban nem hátráltatja majd a nyárra várt látogatódömpinget [merthogy immáron hivatalosan is minden attrakció megnyílt a turisták számára, kizárt, hogy ne sokszorozódjon meg a számuk az idén a korábbi években számon tartottakhoz képest – A szerk.].
A mérnökasszony megerősítette, hogy mindenképpen oly’ módon szeretnék elérhetővé tenni a teret és a rajta lévő épületeket (múzeum, kastély, templom), hogy azok folyamatosan látogathatóak legyenek – attól függetlenül, hogy éppen a régészek, vagy az új burkolatot lerakó szakemberek dolgoznak ott.
Az egyetlen „kieső” terület, az a templom mellett, jelenleg tetővel fedett templomromokat rejtő rész,
amit már csak kész állapotban fognak megmutatni a nagyközönségnek.
A most látható védőtető-rendszer tehát marad egy darabig, de amikor elbontják, a korabeli templomok falainak feltáruló maradványai minden bizonnyal lélegzetelállító összképet nyújtanak majd úgy testközelből, közöttük sétálva, mint madártávlatból.
A megálmodott cél ugyanis az lenne, hogy Kalocsa legszebbnek ígérkező romkertjét a magasból is megszemlélhesse az érdeklődő.
Ha pedig madártávlat és magasság! Korábban is felmerült már, hogy idővel a templomtornyok közötti folyosóra is felengedik a látogatókat – ahonnan tiszta időben a Mecsekig szabad szemmel el lehet látni. Vörös Márta ismét ígéretet tett rá, hogy
el fog jönni ez az idő,
amint mindkét toronyba visszaköltöznek a harangok.
Apropó, harangok! Valamennyien, sorban, akár a jó gyerekek, a templom előtt várják, hogy „hazatérhessenek”. Azért kerültek oda, mert az újratervezett tartószerkezetek, harangszékek építése megkezdődött a Szentháromság téren, majd a kész harangszékeket elemenként fogják feldaruzni és beépíteni az északi, illetve a déli toronyba.
A legnagyobb, három tonnát nyomó érseki nagyharang az északi toronyban egyedüliként zúg majd fel a tervek szerint a húsvéti ünnepi szentmisén,
„kisebb testvérei” a déli toronyból hívogatják majd szentmisére a híveket.
A harangemelés olyan ünnepélyes pillant lesz, mint amikor a két keresztet tették fel a toronysisakok csúcsára. Nem turisztikai értelemben élmény ez elsősorban, hanem lélektanilag, mutat rá a mérnökasszony, ezért érseki áldás és virágkoszorú kíséretében emelik majd a fel azokat.
A szertartás és a daruzás időpontjáról pedig minden bizonnyal előzetesen értesíteni fogják azokat, akik szeretnének szemtanúi lenni ennek a szép pillanatnak.