A felújítások már jóval a tavaszi szünet előtt elkezdődtek, a szünet után pedig az óvodások egy részének egy időre költöznie kellett. Múlt hétfő óta már minden óvodás a saját helyén, megújult épületben élvezheti az óvoda áldásait.
A fejlesztés két külön projekt keretében zajlott: egyikből még hátra van a legnagyobb falat, a Szent István Gimnázium épületének felújítása, a másik a Zöldfa utcai Óvoda napelemes rendszerének kiépítésére irányult, és egyike volt a város késedelmes projektjeinek.
A tavasszal indult munkálatok során a két óvodából a gyerekeknek ki kellett költözniük. Az épületek időszaki kiváltását úgy oldották meg, hogy a gyerekek a Viola utcai óvoda kihasználatlan csoportszobáit, illetve a bölcsőde erre alkalmas helyiségeit kapták meg. Ezeken a helyszíneken sikerült az óvodai nevelés szempontjainak mindenben maradéktalanul megfelelő körülményeket biztosítani – mondta kérdésünkre Katus Györgyné vezető óvónő, hozzátéve, hogy a gyerekek is hamar megszokták átmeneti helyüket.
A Csokonai utcai óvoda négy csoportja közül kettő már a tavaszi szünet után a régi-új helyükön kezdhettek, a másik két csoport június elejétől térhetett vissza megszokott csoportszobájába.
A Zöldfa utcai ovisok múlt hétfőtől kapták vissza megújult óvodájukat. A beruházás műszaki átadása a május végi határidőre mindkét helyszínen megtörtént, a Széchenyi lakótelepi intézmény esetében kisebb kiegészítő, illetve utómunkálatok, a környezet, az udvar rendezése miatt húzódott még egy hetet a költözés – tudtuk meg.
A költözéssel járó többletmunka mellett a szülők számára is kényelmetlenséget jelentett, különösen a Csokonai utcai óvodások családjai esetében, akiknek a város túlsó végébe kellett hordaniuk csemetéjüket. Így mindenki nagyon várta a projektzárót, és nagyon örült, amikor visszaköltözhettek a megújult óvodákba.
Annál is inkább, mert az előzetes tervekhez képest– a közmunkaprogram keretében – annak forrásaiból – térkövezéssel kibővülve valósult meg a projekt, és a tervezett világítótest-csere mellett az elektromos vezetékrendszer eredeti terven kívüli cseréje, és a szintén extra előtetőcsere is megtörtént, továbbá a csoportszobákban klímaberendezések is elhelyezésre kerültek.
A Zöldfa utcában a munka a tető rekonstrukciójával, majd a napelem-rendszer kiépítésével kezdődött. A különálló projekt keretében létesülő áramtermelő rendszer kiépítése az akkori tájékoztatás szerint azért halasztódott, és ezáltal azért került a késedelmes projektek közé, mert a beruházással ésszerű volt megvárni a tető rekonstrukciós munkálatainak lezárultát, miközben az épület-felújítási projekt szintén csúszott.
A majdnem teljes épületfelújítás elsődleges célja az épületek energiahatékonyságának javítása volt, ami által jelentősen csökkennek majd az épületek fönntartási költségei.
Ez a napelemes rendszer kiépítésén túl a falak és a födém külső szigetelése és a nyílászárók cseréje mellett a fűtő- és világítórendszer megújítása válik valóra. A teljes felújításhoz csak a vízrendszer és a vizesblokkok fölújítása maradt el. A vezető óvónő ezzel együtt is elégedett:
– A vállalkozó és a munkások folyamatosan egyeztetve igyekeztek az ütemezésénél, munkaszervezésnél rugalmasan figyelembe venni az óvoda igényeit, amennyire lehet, alkalmazkodni, hogy minél kevésbé zavarják az ott folyó nevelő munkát és a gyerekek nyugalmát, napirendjét. Az elszenvedett kisebb kényelmetlenséget igazán megérte, hogy most két szép, új, korszerű óvodánk van. Igaz, a vízrendszer most kimaradt, pedig arra is ráférne a fölújítás, de álmunkban sem gondoltuk, hogy párhuzamosan két óvodánkban ilyen mértékű felújítás megvalósulhat meg. Úgy gondolom, ez nagyon nagy dolog – foglalta össze a beruházás jelentőségét és a megvalósulás folyamatát Katus Györgyné.
A munkákról szóló tudósításunkat a Csokonai utcai Óvodában készült képekkel illusztráltuk. Ezúttal A Zöldfa utcában jártunk a fotómasinánkkal.