Megtudtuk, a beruházó még nem kért építési engedélyt a Szentháromság-tér rekonstrukciójára. A Liszt-szobor tervezett áthelyezésének híre kapcsán vetődött fel testületi ülésen a tér rekonstrukciójának kérdése, még a nyár derekán. Akkori információk szerint az engedélyező hatóságokat nem keresték még meg a tér átalakítása ügyében – úgy tudjuk, ebben máig sincs változás –, mindössze egy elvi tulajdonosi hozzájárulást kapott az érsekség az önkormányzattól. Ám az ahhoz képest jelentkező esetleges módosítások tekintetében még nem fordult a beruházó az önkormányzathoz. A tér minden kalocsai szívügye, több fórumon fogalmazódtak meg aggodalmak a tér átalakításával kapcsolatban, ezért kezdtünk tájékozódni az ügyben.
Lakossági megkeresés nyomán vetette föl dr. Angeli Gabriella képviselő a június 29-ei testületi ülésen, hogy a városban keringő szóbeszéd szerint újra módosult a Szentháromság-tér kialakítására irányuló elképzelés. A képviselő asszony emlékeztetett, hogy 2016. február 25-én hozott döntésével a képviselő-testület hozzájárult a tér kialakításához, a szobrok áthelyezéséhez oly módon, hogy a az új szentháromság-oszlop a tér súlypontjába, a Szent István szobor pedig a feltárt István korabeli templom tengelyébe kerül, a Magyar Hősök Emlékművét a templom északi oldala mellé helyezik, az Asztrik-tér felé fordítva a szobrot, míg a Liszt-szobor a helyén maradna.
Közben Vörös Márta érseki főépítészmédiában megjelent nyilatkozata által is alátámasztott városi szóbeszédek szerint
A LISZT-SZOBROT IS ELMOZDÍTANÁK A HELYÉRŐL.
Ezért kérdezte a képviselő asszony, hogy van-e változás a tervekben a szobrok leendő elhelyezését illetően, épül-e parkoló a tér bármely részén, megkereste-e a Kalocsa-kecskeméti Érseki Hivatal önkormányzatunkat bármely változtatási kérelemmel, és megkérhetnék-e Boromisza Viktort, a műszaki osztály vezetőjét, hogy egy hivatalos levélben forduljon az érseki hivatalhoz, és kérdezzen rá az esetleges változtatási tervekre.
Az első válaszom az, hogy az Isten tudja, mert minket nem értesített senki, nem is vetette föl, örülök, hogy a lakosság ilyen tájékozott.
-kezdte válaszát dr. Bálint József polgármester, hozzátéve, ő nem javasolja, hogy az önkormányzat keresse meg az érsekséget, hiszen nem a város a kérelmező. Ha az érsekség változtatást akar ehhez a döntéshez képest, akkor majd kezdeményezni fogja, mert a tulajdonos hozzájárulása nélkül nem tudja véghezvinni – vélekedett a polgármester.
Boromisza Viktor ezt követően elmondta,
A SZENTHÁROMSÁG-TÉR KAPCSÁN A KORÁBBI TESTÜLETI DÖNTÉST KÖVETŐEN NEM TÖRTÉNT HIVATALOS MEGKERESÉS AZ ÉRSEKSÉG RÉSZÉRŐL.
Az osztályvezető álláspontja szerint a Szentháromság-tér országos műemléki védelem alatt álló közterület, ezért az ülést megelőző héten örökségvédelmi hatóság Kalocsán tartózkodó illetékes szakembereivel egyeztetett a kérdésről, hogy van-e bármilyen információjuk a téren tervezett munkálatokra vonatkozóan, illetve, hogy ezzel kapcsolatban engedélyezési eljárás került-e lefolytatásra, kezdeményeztek-e ilyet.
Ám a tér kialakítására vonatkozó eljárás nem indult, ezt nem kezdeményezte senki, csupán informális egyeztetés során kereste meg a beruházó érsekség az örökségvédelmi hatóságot a tér kialakításával kapcsolatban – szólt a tájékoztatás Boromisza Viktor elmondása szerint.
Az osztályvezető arra is emlékeztetett, hogy a település arculatát érintő legutóbbi lakossági fórum alkalmával szintén vetődtek föl a lakosság részéről ezzel kapcsolatos kérdések, és azon a felszólalók kifogásolták, hogy az önkormányzat nem tud kielégítő választ adni arra, hogy a tulajdonát képező közterületen milyen beruházás fog megvalósulni. Ezért ott is ígéretet tettek arra, hogy tájékozódnak majd a kérdésben. Ennek fényében a maga részéről nem zárkózott el attól, hogy egy udvarias levél formájában megkeressék az érsekség képviselőit, hogy a tervezett fejlesztésekről, és a munkálatok ütemezéséről tájékozódjanak.
Itt jegyezzük meg, hogy még a tulajdonosi hozzájárulás előtt, közmeghallgatáson is fölvetődött a Szentháromság tér átrendezésének terve, ott a szobrok áthelyezésével kapcsolatban több lakos is ellenvéleményeket és aggodalmakat fogalmazott meg, míg a tervek támogatására nem bontottak zászlót a polgárok. A testület ennek dacára – talán az érsekség tekintélye előtt meghajolva – nem sokkal később, különösebb vita nélkül megszavazta az akkor jelzett változtatásokhoz szükséges hozzájárulást.
Tegnap is fogalmazódott meg lakossági kritika a Városházán a téren folyó átalakítással kapcsolatban, azon a lakossági fórumon, amelynek témája az október 1-jétől hatályos településarculati kézikönyv és az addig hátralévő időben, hosszú előkészítő munka után megalkotandó településkép-védelmi rendelet volt. [A fórumról tervezett cikk előkészületben - A szerk.]
A polgármester az elmondottak után elfogadta, hogy a műszak járjon el a Boromisza Viktor által elmondottak szerint, de az önkormányzat ne tegyen lépéseket, hiszen sok mendemonda kering a városban, aminek semmi alapja nincs.
Ám e levélváltásra a nyári szabadságolások miatt hetekig nem került sor. Az előző bekezdésben említett, tegnapi fórumon viszont Marton Tibor városi főépítész lakossági kérdésre válaszolva már elküldött, válaszra váró levélről számolt be a Szentháromság-tér alakításával kapcsolatban.
Ha a változtatási szándék ténylegesen fennáll, akkor döntsére mindenképpen a képviselő-testület elé kell, hogy először bekerüljön.
– jelentette ki végül dr. Bálint József.
Mindehhez csak azt fűzzük hozzá, hogy a közigazgatás, benne az építésügy reformja után még azt sem könnyű megítélni, hogy ki adhat a beruházásra engedélyt első fokon, ennek megítélése a szerkesztőségünk által megkérdezett szakemberek szerint sem egyértelmű. Erre holnap visszatérünk, és megkérdezzük Vörös Mártát a tér kialakítására irányuló tervekkel kapcsolatban, a tér rekonstrukciójához szükséges engedélyezési eljárások tekintetében pedig az illetékes hatóságot keressük meg kérdéseinkkel.