Kidőlt fák, letört ágak és komoly anyagi kár maradt a múlt heti vihar után az Érsekkertben. Az eset aláhúzza a közelgő parkrekonstrukció időszerűségét. Ehhez néhány elöregedett, kiszáradt, rossz állású fa eltávolításával az orkánerejű szél spontán módon hozzá is kezdett.
Nem épp szakszerűen.
A romok eltakarításáig a balesetveszély miatt jobb, ha elkerüljük városunk legnagyobb parkját. Az elsődleges kár- és veszélyelhárítás föltehetőleg mostanára megtörtént, de a parkban tömegével lehetnek a vihar során megroppant ágak, megindult fatörzsek, amelyek továbbra is veszélyeztethetik a kert látogatóinak biztonságát.
Kár, hogy mindez nem a szabadtéri színpad tavaly lezárult rekonstrukciója előtt történt, mivel így a vadonatúj székek látták kárát, vagyis mi. Öröm az ürömben, hogy a korábban megindított pályázat terveit az előző vezetés módosította, fény és hangtechnikát emelve be az nézőtér elhagyott tetőszerkezete helyett, így most nem az új tető drága tartószerkezetét rokkantotta meg fiatalon a múlt csütörtöki égszakadás.
Senki ne varrja a nyakába, hogy az ördögöt a falra festette, de Török Ferenc az önkormányzati testületnek a város ötéves fejlesztési elképzeléseiről folytatott vitája során épp erre a veszélyre figyelmeztetett néhány hete.
A nézőtérre dőlt fa egyébként sem idősnek, sem betegnek nem tűnik. Ebben az esetben lehetséges, hogy hozzájárult a bajhoz az is, hogy a színpad rekonstrukciója során a kétoldalt található faálllományt jelentősen megritkították, így az együtt nőtt állomány tagjai nem védték egymást a széltől.
A parkot ért károk is mutatják, mennyire megérett az Érsekkert egy alapos rekonstrukcióra. Reményeink szerint ennek során a mesterségesen alakított parkelemek fejlesztése mellett a park természetközeli jellege, saját állományból megújulni való képessége is megmarad.
A Kalocsa Szíve program keretében a sétányok megújulnak, térburkolatok létesülnek, fölépül az új Platán rendezvényközpont a szökőkúttal, és mindehhez a park kertészeti rekonstrukciója társul.
Hogy pontosan miből áll majd ez a rekonstrukció, azzal kapcsolatban megkeressük a tervezőt, és amit megtudunk, arról reményeink szerint hamarosan beszámolunk.
A Fókuszban Podcast második adásának vendége Bagó István addiktológiai konzulens, akivel a szerhasználati trendekről, dizájnerdrogokról, a felismerés fontosságáról és a megbélyegzés hatásairól is beszélgettünk.