A hölgyek kissé még mindig hátrányos helyzetben vannak a férfiakhoz képest a hazai munkaerőpiacon, ráadásul a háztartási, családi teendőik miatt jóval több a teher a vállukon, mégis főként ők azok, akik összefogják a helyi közösségeket, civil szerveződéseket – derült ki a Vidéki Nők Napja címmel Kalocsán megrendezett konferencián.
Ma, a 21. században és nem csak vidéken még mindig érezhető, hogy a nők kissé hátrányos helyzetben vannak a férfiakhoz képest, amely főként a munka területén jelentkezik, akár a fizetés, akár az elismerést tekintve – mondta megnyitójában Lakatos Melinda, Kalocsa alpolgármestere, a kétnapos, Kalocsán megrendezett Vidéki Nők Napja című konferencián.
Az alpolgármester a Kalocsai Család és KarrierPONT, valamint a Magyar Női Unió által szervezett eseményen hozzátette, pedig egy nőnek sokkal nehezebb dolga van, mint egy férfinak: háztartást vezet, a gyerekekkel foglalkozik és emellett ugyanúgy helyt kell állnia a munkájában, mint a férfiaknak. Mégis a nők azok, akik sokkal fontosabbnak tartják, hogy összefogják a helyi közösségeket, szerepet vállaljanak ebben a munkájuk, a család és a háztartás mellett – hangsúlyozta.
Batthyány-Schmidt Margit, a rendezvény fő szervezője, a Magyar Női Unió Egyesület elnöke a rendezvény apropójáról elmondta, október 15-e a Vidéki Nők Nemzetközi Napja, ennek alkalmából foglalkoznak a vidéki élet kihívásaival és lehetőségeivel és a nők szerepével az egészséges vidéki élet kialakításában.
Az elnök felsorolta mai társadalom öt legfontosabb sarokkövét, amelyre, mint mondta, mindennél nagyobb szükség van most. Ez az öt alappillér: a hit, a család, a nemzet, a föld és a közösség, amelyek megvédenek bennünket és menedéket nyújtanak a romboló ideológiák ellen – vélekedett.
Mi nők különös, ősi érzékkel vagyunk közösséget szervezni és megtartani. Őszintén hiszem, hogy e képesség fejleszthető és továbbadható a felnövő új generációnak,mert a jövő kiszámíthatatlan, de az egymásba kapaszkodás ereje, ezáltal közösségeink identitásőrző szerepe felbecsülhetetlen – hangsúlyozta.
Bagdán Boglárka, az Agrárminisztérium agrárszakképzésért felelős helyettes államtitkára Nők a mezőgazdaságban című előadásában arról beszélt, hogy bár az elmúlt években lassú növekedés látható, de még mindig rendkívül alacsony a nők foglalkoztatottsága az agráriumban a férfiakhoz képest.
Ez az eltérés elsősorban a szociális ellátások rendszerével, a nők kedvezményes nyugdíjba vonulásával, a gyermekgondozási ellátásokkal, a legkisebb gyermek nyolcéves koráig igénybe vehető gyermeknevelési támogatással magyarázható. Ezen kívül szerepet játszanak benne a családon belüli szerepekkel kapcsolatos társadalmi normák, a hagyományok, valamint a munkaerő alacsony területű mobilizációja.
Az agráriumban dolgozó nők arányának növekedéséről azt mondta, ennek hátterében az áll, hogy
egyre több fiatal nő találja meg a hivatását a mezőgazdaságban, kisgazdálkodásban, fókuszálva az egészséges alapanyagtermelésre. Szintén jó hírnek nevezte, hogy a mezőgazdaságban elkezdődött a bérek felzárkózása.
Németh Kitti, az Emberi Erőforrások Minisztériumának főosztályvezetője a rendezvényen úgy fogalmazott, az esemény jó lehetőséget nyújt arra, hogy megköszönjék a nők felbecsülhetetlen értékű munkáját a vidéki közösségek boldogulása érdekében. A főosztályvezető arról is beszélt, hogy milyen családbarát intézkedések és európai uniós fejlesztések járulnak hozzá a nők munkaerőpiaci helyzetének javulásához.
Rámutatott, hogy az elmúlt hét évben csaknem duplájára emelkedett a különböző családtámogatások összege. Az intézkedések között felsorolta a családi otthonteremtési kedvezményt, a diplomás GYED-et, a GYED extrát, a bölcsődei rendszer megújítását.
A Vidéki Nők Napja rendezvény vendége volt Hrivnák Tünde divattervező, aki kalocsai kötődéséről, a helyi hímzőasszonyokkal való kapcsolatáról beszélt igen bensőségesen. Magóné Tóth Gyöngyi a Kalocsai Család és KarrierPONT eddigi eredményeiről és terveikről szólt. A délelőttöt a Mezei Virágok Népdalkör műsora zárta.
A délutáni programban szerepelt egy izgalmas előadás a bio-gomba termesztésről, bemutatkozott a Kézdivásárhelyi Nők Egyesülete és a Koszovói Női Egyesület. A nap Fekete Ibolya „Anyám és más futóbolondok a családban” című filmjének vetítésével zárult. A Vidéki Nők Napja ma, azaz csütörtökön folytatódott Képben vagyunk címmel, ahol kalocsai, nőket foglalkoztató intézmények, cégek adnak tájékoztatást a munkaerőpiacra visszatérni szándékozóknak.
Az oldal támogatója a Hufbau-Akker szaküzlet. További akciós termékekért ide kattints!