Bátya község, mint gesztortelepülés Kalocsa várossal, Foktő, Dusnok, Drágszél községekkel november 29-én, a kalocsai városháza dísztermében sajtónyilvános eseményen kötött elvi együttműködési megállapodást. A konvenció a felszíni és felszín alatti vizek megtartásáról szól, már a hamarosan induló és majd közösen megvalósítandó LIFE LOGOS4 WATERS pályázatra felkészülés jegyében. A Fekete Csaba, dr. Filvig Géza, Bakai Károly, Mindszenti István és Pandur Gábor polgármesterek kézjegyével ellátott dokumentum a Bátyán már sikeresen, hasonló célból megvalósított, a Belügyminisztérium által koordinált LIFE-MICACC projekt záróakkordja, egyben a folytatás előkészítése, egyelőre anyagi források hozzárendelése nélkül.
Amint az elvi együttműködési megállapodásból kiolvasható: A Sárköz vízrendszere északi vízgyűjtő területén érintett települések megállapodással fejezik ki elkötelezettségüket a felszíni és felszín alatti vizek megtartásán alapuló vízgazdálkodás kialakításában, és a fenntartható erőforrás gazdálkodás iránt, a klímaváltozásnak ellenálló, élhető jövő megteremtésében.
A kinyilatkoztatott elvi célok ismertetése után Fekete Csaba, Bátya község polgármestere kifejtette:
A mai világban egyre nagyobb probléma az éghajlatváltozás káros hatásainak a mérséklése, kiküszöbölése. Egyre nagyobb figyelmet fordít rá minden állam, minden település, mert egyre inkább a saját maga bőrén érzi ennek káros hatásait és egyben költségeit is. Ennek kiküszöbölésre próbál utat keresni a november 30-án lezáruló LIFE-MICACC, és a folytatásaként a hamarosan induló LIFE LOGOS4 WATERS projekt. A mai aktussal öt település szövetkezik arra, hogy a továbbiakban mind a környezetvédelmi kérdésekben, mind a vízmegtartó megoldásokban együtt működik, hasznosítva a Bátyán megvalósított projekt tapasztalatait.”
Fekete Csaba rámutatott: a mai megállapodás egy új projektnek az előhírnöke, mert ahogy az már ismert, Bátya község ismét pályázott a szintén a Belügyminisztérium koordinálásában megvalósítandó LIFE-LUX projektre, és nyert. Így a most szövetkező öt település ugyan különböző mértékben, de külön-külön is az induló beruházásnak a nyertese lesz. Bátya, mint gesztortelepülés koordinálásában vízmegtartó megoldások valósulnak meg az együttműködési megállapodást aláíró településeken, és majd a továbbiakban - a lehetőségek szerint - még más helyeken.
Dr. Filvig Géza, Kalocsa város polgármestere elismerését fejezte ki Fekete Csabának, és gratulált a Bátyán a polgármester és munkatársai irányításával megvalósított LIFE-MICACCprojekthez.
Mint megtudtuk, az elvi együttműködési megállapodás mellékletét képezik az egyes településekre vonatkozó megvalósítási tanulmányok, ám ezekhez a forrás majd csak a sikeres pályázat indulásakor áll rendelkezésre.