Egyes helyeken jelentős károkat okozott az először április 26-án, majd több napon és több hullámban érkezett hajnali fagy a járásban és az azzal szomszédos területeken, például Kecelen és a hozzá tartozó Csáboron a szőlőültetvényekben. A károk igazából csak most érzékelhetők, a -1,-3 fok a gyümölcsfákat, epreseket, virágzó akácfákat sem kímélte, e miatt több környékbeli méhész kényszerül áttelepíteni a kaptárjait.
A szőlő- és gyümölcstermesztéséről híres szomszédos Kiskőrösi Járásban átlagosan az összes szőlő terület 10 százalékát sújtotta a fagy, a kár számításába jelentősen belejátszik, hogy Kecel határában, Csáboron számottevő területeken pusztított a hideg - mondta Font Sándor országgyűlési képviselő a pénteki sajtótájékoztatóját megelőző beszélgetésen.
A járás polgármesterei, falugazdászai is arról számoltak be, hogy a kalocsai és környékbeli zártkertekben, gyümölcsösökben, kiskertekben főleg a cseresznye, meggy, szilva károsodott, de az almát, egyes helyeken még a dió egy részét is megviselte a fagy.
A Duna árterületéhez közeli ültetvényeken alig lehetett ép virágot találni, így azokon a helyeken gyümölcskezdeménnyel is csak nyomokban találkozni. A fagy foltokban, sávokban jelentkezett, így akár egy területen belül, de még egy nagyobb fán is látni, merre tarolt a hideg. A fagyások erősebben jelentkeznek a sík területeken, az akácerdők, ligetek szélein. A dombtetők kevésbé sérültek, így a fagykár Hajóson, Császártöltésen lényegesen kisebb.
A kalocsai piacon májusban hagyományosan sok a szabadföldi eper, de a fagy miatt sok termelő kesereg: nincs mit, vagy kevesebb epret tud árulni, most már csak a másodvirágzásban bíznak. A gyümölcsösökben, szőlőültetvényeken az elszenvedett fagykárok ellenére folytatni kell a munkát, a növényvédelmet, most már a jövő évi termés a tét.
Az elmúlt napok hideg, esős időjárása a méhészeket is új helyzet elé állította, van akinek az akácerdő mellé telepített kaptárjait kell áthelyeznie, ráadásul a rossz, szeles időjárás miatt a repce virágzása sem hozza a kívánt eredményt.