2025. 02. 05. szerda
Ágota, Ingrid
: 408 Ft   : 395 Ft Benzin: 649 Ft/l   Dízel: 660.2 Ft/l   Írjon nekünk

Karaiak utódai avattak emlékművet őseik falvának Uszód és Benedek közt

Illés György Cinó  |  2019. 05. 03., 13:44

A török időket még túlélte, a fölbujtott rác martalócok pusztítását már nem vészelhette át: porig égették az Uszód és Dunaszentbenedek közti dombon állott Kara települést. A lakói viszont elmenekültek, de házaikat egyháztörténeti okból új helyszínen, Dunaszentbenedeken építették föl. A túlélők utódai ma is a környező falvakban élnek. A néhai Kara településről Farkas Tibor kalocsai szobrászművész által készített, Uszód határában fölállított emlékművel emlékeznek meg az onnan elszármazott családok sarjai. Az emlékművet több száz ember jelenlétében avatták föl kedd délután.

A konferanszié a megjelentek közt köszöntötte Vargyas Mihály dunaszetbenedeki és Bedi Gyula uszódi polgármestert, de rajtuk kívül több más környékbeli polgármester is megtisztelte jelenlétével a rendezvényt. Szintén név szerint köszöntötték dr. Kovács Antalt, a Paksi Atomerőmű kommunikációs vezetőjét, hiszen az erőmű is adakozott az emlékmű fölállítására.

Képgaléria megtekintése (24 db kép)

Forrás: Illés György Cinó

Az ünnepélyes emlékműavatás elején az ötletadó, Nemes Imre előadását hallgathatták meg az egybegyűltek a múlt ködébe igen, de a feledés homályában nem merült Kara település történetéről.

Nemes Imre elmondta: bár ő maga Pakson él, de dédapja, ükapja még Uszódon élt, és vízimolnárként kereste kenyerét. Családfakutatásai során az elpusztult Kara településhez vezettek a szálak. Amikor alaposan utánajárt a falu történetének, érdekes história bontakozott ki, ebbe avatta be a hallgatóságát is a szónok. [Lásd a videó alatti keretezett részt! – A szerk.]

A továbbiakban Nemes Imre és Kovács Antal leleplezte az emlékművet, majd a két szomszédos település polgármesterei, Vargyas Mihály és Bedi Gyula mondott rövid köszöntőt, valamint az egyházak megjelent képviselői, Tóth-Imre Zita és Pata Gábor Jenő, Dunaszentbenedek református tiszteletes asszonya és katolikus plébánosa, illetve az uszódi Farkas István tiszteletes és dr. Kéri-Benedek Anasztáz plébános szóltak az egybegyűltekhez, illetve szentelték meg az emlékművet.

Képgaléria megtekintése (24 db kép)

Forrás: Illés György Cinó

A szónokok köszönetet mondtak az emlékműállításhoz adakozóknak, valamint Qualitrans Kft.-nek is, amiért a területének egy szegletét átengedte az emlékmű biztonságos, kamerával megfigyelt területen történő felállításához.

Zárásképpen pogácsával, kaláccsal, illetve borral és üdítőitallal kínálták az emlékműavatást jelenlétével megtisztelő sokaságot, azonban a szőlőből erjesztett nedűt a jelenlévők közül csak kevesen választhatták, mivel majd’ egy kilométer hosszú kocsisor állt az út szélén, és csupán néhány tucat kerékpár hevert mellettük az árokparton...

Kara rövid története
Megtudhattuk, hogy a környék más falvaival összevetve Kara nem is volt kicsi település, és hozzájuk hasonlóan református vallásúak voltak lakói.
A falu sorsa a török idők után pecsételődött meg: az oszmán birodalom fennhatóságát sok környékbeli településsel ellentétben még átvészelte – egyébként épp a török adóösszeírások mutatták meg a kutatónak a falu méretét, a lakosságszámát és jelentőségét – azonban a Rákóczi szabadságharc idején, 1707 áprilisában a Habsburg császáriak által fölbujtott délvidéki rácok földúlták a környék településeit.
Kara lakosai Karácsony János bíró parancsára Dunapataj felé menekültek, de a felbőszült portyázók fölégették a falut, teljesen megsemmisítve annak épületállományát.
A helybéliek a vész elmúltával visszatelepültek volna, de a falu újjáépítéséhez sok fára is szükség lett volna. A környék bővelkedett tölgyfás ártéri erdőkben, azok viszont a kalocsai érsek birtokait képezték. Az érsek pedig a helyzetet alkalmasnak találta, hogy megkísérelje a református karaiak rekatolizálását: Dunaszentbenedeken, ahol akkor mindössze néhány család lakott egy parókiát építtetett, Kara népének pedig azzal a feltétellel adott faanyagot az építkezésekhez, hogy a házakat nem itt, hanem a közeli Benedeken építsék újjá, utódaik pedig máig főképp Benedeken, illetve a környező falvakban élnek.

Ha tetszett a cikk, kövesse a Kalohíreket
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 02., 12:25
A tavaszi nyitányon a sereghajtó Balogh Tészta TVSE otthonába látogatott a felsőházi rájátszásba igyekező Gézengúz UKC zömében fiatalokból álló gárdája. Ellenfele ezúttal az a tiszakécskei együttes volt, amely a 2024/2025-ös bajnoki évben nem érezhette még a győzelem ízét, a siker semmihez sem fogható varázsát.
2025-01-30 10:05:01
Az erőműépítés során számtalan olyan munkafolyamat van, ahol az emeléshez toronydarukat használnak. Az emelőgépeket az egyes építési szakaszokkal összhangban szállítják a helyszínre és állítják fel. Az első toronydaruk elemei már megérkeztek az építkezésre. Az elemenként Paksra szállított, 40 tonna teherbírású emelőgépekre az első beton munkálataihoz már szükség lesz. (x)

  Legfrissebbek most

   NAPI GYORS
2025. 02. 04., 14:09
Előző héten egy kalandvágyó ló úgy döntött, hogy vágtázik az utcán. Még >>>
2025. 02. 04., 13:00
NAV-os ellenőrzésre számíthatnak a virágüzletek és egyéb kisboltok. Még >>>
2025. 02. 04., 08:15
A Rákellenes Világnapot minden évben, immár 25. éve február 4-én tartják. Még >>>
2025. 02. 03., 18:17
Másfél héten belül két autót is ellopott egy 32 éves sükösdi férfi. A nyomozók hamar lefülelték. Ez azonban nem vette el a kedvét a további lopástól. Még >>>
2025. 02. 03., 14:51
„The next school shooter will be me” (magyarul: „A következő iskolai lövöldöző én leszek”) – ezt a szöveget tette közzé profilján a 17 éves fiú, aki ugyan poénnak szánta szavait, de büntetőeljárásban kell felelnie tettéért. Még >>>
2025. 02. 03., 08:26
Péntekig lehet jelentkezni a február 10-ére meghirdetett online eseményre – tette közzé közösségi oldalán a Bajai SZC Kalocsai Dózsa György Technikum és Kollégium. Még >>>

  NÉPSZERŰ HÍREK