Az idei kalocsai alkotótábor terméséből összeállított kiállítás megnyitóján a Városi Galériában Romsics Imre, a Viski Károly Múzeum igazgatója érdekes bejelentéssel lepte meg a megjelenteket. Elmondta ugyanis, hogy egy közel kétszáz képből álló látványtár kialakításán dolgoznak a volt zsinagóga, leánykori nevén: Nagy Lajos Könyvtár, jelenlegi nevén: Kalocsai Képtár emeleti szintjén.
Mint emlékezetes, elnyert pályázata volt a városnak arra, hogy az említett helyiségben egy modern látványtárat alakítson ki, illetve az épület adottságain is változtasson, azonban az eredményhirdetés és a megvalósítás között eltelt időben az előzetesen kalkulált költségek megugrottak, a beruházás városi önerő-igénye pedig akkorára duzzadt, hogy a képviselő-testületi többség úgy döntött, eláll a pályázat megvalósításától. Márpedig annak a többszáz alkotásnak, amelynek raktározásáról jelenleg a Viski Károly Múzeum, gondoskodni kell – lépett is az intézményvezetés, hangzott el a kiállításmegnyitón.
El kell sötétíteni a bemutatásra szánt teret, hiszen valamennyi múzeumi tárgynak a legnagyobb ellensége a fény. A nyár végére a szükséges sötétítők felkerülnek az ablakokra, aztán a falra tesszük a képeket – fogalmazott az igazgató úr, majd hozzátette: –
Nincs ugyan elég falfelület a képek kiállítás-szerű bemutatására, de látványtárként, egymás „hegyén hátán” bemutathatók lesznek
Romsics Imre igazgató hangsúlyozza, hogy ezt a megoldás a szükség és a praktikum szülte. A képek tárolásáról ugyanis a mostanitól jobb körülmények között kell gondoskodniuk, viszont, ha már a volt zsinagóga-épület így is, úgy is nyitva tart, hiszen annak földszinti helyiségeiben látogatható Vinczellér Imre állandó tárlata, akkor miért ne lehetne látogathatóvá tenni az emeleti „képraktárt” is.
Reméli, lesznek majd, akiknek akár feliratok és címek nélkül is vizuális élményt nyújtanak ezek az alkotások, amelyek közül körülbelül kétszáz kerülhet falakra.
Azt is megtudtuk, hogy a kiállítandó darabok kiválasztásának módjáról még nincsen végleges elképzelés az intézményvezetés által (amely egyébként a Kalocsai Képtárként számon tartott, volt zsinagógaépületért is felel, csakúgy, mint a Városi Galériáért és a Nicolas Schöffer Gyűjteményért). Romsics Imre elejtette viszont, hogy szeptembertől lesz főállású művészettörténésze az intézménynek (ezen státusz betöltése régóta hiány volt), és még az sem kizárt, hogy a leendő kolléga szakértelme is közrejátszik a készülő látványtár anyagának felépítésében.
Arról, hogy várhatóan mikor nyílik meg a zsinagóga emeleti szintjén lévő tárlat, az igazgató csak becsült időpontot tudott mondani szeptember végére, hozzátéve, hogy a „talomban maradt” több száz kép biztonságos elhelyezéséről is gondoskodni fognak egy olyan polcrendszer kiépítésében, amely garantálja, hogy a képek – ha nem is a legszakszerűbb körülmények között – legalább ne amortizálódjanak, amíg a bemutatásra várnak.