A nyolc kiállító magyar képzőművész mellett öt ország – Lengyelország, Ukrajna, Szlovákia, Kína, Szerbia – összesen tizenöt alkotójának képeit mutatja be az a tárlat, amely pénteken délután öt órakor nyílt meg a Schöffer Gyűjteményben – így áll össze a Nagykőrösi Nemzetközi Művésztelep nyolcadik tárlatának ’huszonhárom’ művész alkotta, összetételében és színvonalában is nemzetközi mezőnye. A tematikailag, technikailag és stílusban is rendkívül színes kiállítást Budai Viktória művészettörténész, a gyűjtemény vezetője nyitotta meg, az eseményen harsonán közreműködött: Gruber Tamás.
A Nagykőrösi Nemzetközi művésztelepet száz évvel a hazai képzőművészet legendás nagybányai tábornyitása után, 1996-ban alapította Révay György – idézte föl megnyitó beszédében a kezdeteket Budai Viktória, hozzátéve:
A művésztelepet azzal a szándékkal hozta létre, hogy a meghívott képzőművészek számára kellemes atmoszférát és lehetőséget teremtsen a gondtalan alkotásra. Így nem is merülhet fel a kérdés, miért járnak vissza rendszeresen a művészek az alkotótáborba, mi ösztönzi őket, hogy újra és újra részt vegyenek a tábor életében.”– Az alkotásra és pihenésre egyaránt alkalmat adó táborban lehetőség nyílik a baráti beszélgetésekre, amelyek évek során barátsággá szövődtek. A tábor különleges atmoszférája a résztvevők képviselte gondolatokból és érzésekből áll össze. Az őszinte beszélgetések, a művészetről gondolkodás közös élménye, a véleményalkotás szabadsága adják a különleges értékét a tábornak – jellemezte a Nagykőrösi Nemzetközi Művésztelep termékenyítő légkörét a művészettörténész, majd rámutatott:
AZ ITT MEGJELENŐ ANYAG, HA NEM IS ÁTFOGÓAN, DE EGY SZŰKEBB SZUBJEKTÍV, ESSZENCIÁLIS KERESZTMETSZETE A MŰVÉSZTELEP ÉS EGYBEN A KORTÁRS HAZAI ÉS NEMZETKÖZI TENDENCIÁKNAK.
A nemzetközi jelenlét kezdetektől a Nagykőrösi Művésztelep jellemző vonása. A hazai kortárs alkotók mellett
EDDIG 15 NEMZET, KÖZEL 121 MŰVÉSZE ÉLVEZTE A NAGYKŐRÖSI NEMZETKÖZI MŰVÉSZTELEP INSPIRÁLÓ KÖZEGÉT.
A tábor tematikai kötöttség nélkül működik, a művészek jelentős része Nagykőrösön a tájban, plein air festi munkáit.
A kiválogatott alkotásokon is jól megfigyelhető a technikai sokszínűség, a sajátos technikák széles skálája– a figurális képi megfogalmazástól, az egyes alkotók jellegzetes nonfiguratív illúzióvilágáig.” „A MOST KIÁLLÍTÓ 23 ALKOTÓ ÖNMAGÁBAN IS EGY-EGY VILÁG, AKIK SOKFÉLE GONDOLATOT SUGALLÓ ALKOTÁSSAL, FORMA ÉS SZÍNVILÁGGAL KELTETTÉK ÉLETRE MŰVEIKET AZ ALKOTÓTELEPEN ELTÖLTÖTT IDEJÜK SORÁN.”
– mondta Budai Viktória, aki hangsúlyozta az alkotó közösség nemzetközi jellegét és annak jelentőségét is:
A tárlat vonzerejét a nemzetek közötti párbeszéd adja, az alkotásokat egyenrangúként illesztve összeurópai kontextusba”
– mutatott rá a művészettörténész, reményt fejezve ki, hogy – amint fogalmazott – ezzel a mini kulturális seregszemlével, noha méreténél fogva sem tud teljes körképet mutatni a kortárs tendenciákról, lehetőségeinkhez mérten hozzájárulnak majd jelenlegi szomszédi kapcsolataink formálásához is.
Budai Viktória a tárlat technikai és szemléletbeli sokszínűségének egy-egy képhez fűzött néhány gondolatával is példáját adta, amelyeket a kiállítás képeit bemutató cikkünkben olvashatnak!
Kiállított képek alkotói:
A Nagykőrösi Művésztelepen készült munkákból rendezett kiállítások: