A Múzeumok Éjszakájának központi helyszíne a Viski Károly Múzeum volt, ahol minden teremben más és más program, valamint két kalandos csapatjáték várta az érdeklődőket, miközben az udvaron kulturális műsor szórakoztatta az egybegyűlteket.
További három helyszínen, a múzeum külső telephelyein, így a Kiállítóteremben, a Városi Képtárban és a Schöffer Gyűjtemény épületében alkalmi tárlatvezetések, filmvetítések, planetáriumi bemutatók gondoskodtak a tartalmas időtöltésről – ezekről a Kalocsai Néplap Online külön cikkben számol be.
A rendezvényt Simon Zoltán alpolgármester nyitotta meg, néhány mondatban szólva az ünnep eredetéről, annak csillagászati és kultúrtörténeti vonatkozásairól, fény és sötétség harcának szimbolikájáról, és a nyári napfordulóhoz kapcsolódó, ősidőkig visszavezető hagyományokról, hiedelmekről is.
Ezt követően a Pro Museo Kalocsa-díj első alkalommal történő átadására sok. E díjat évente egy személy kaphatja meg, de első alkalommal két fő részesült a Romsics Imre múzeumigazgató által alapított elismerésben – a Pro Museo díjátadóról és a díjazottakró a kalocsaineplap.hu-nl önálló cikkben bővebben beszámolnak.
Divatbemutató, színház és zene a színpadon
A továbbiakban kulturális műsor következett.
Először kalocsai motívumok felhasználásával készült, de korunk igényei szerint, általános használatra szánt ruhákból láthattunk divatbemutatót. A ruhakölteményeket a Kalocsai Kézműves Kör tagjai tervezték és készítették, és a Kalocsai Bokréta Népművészeti Egyesület tagjai mutatták be azokat.
Ezt követően a Kalocsai Thalia Társulat produkciója következett, akik Rejtő Jenő két bohózatával szórakoztatták a közönséget.
Késő este a Mátrai Jazz Kartell koncertje zárta a színpadi programok sorát – ebből szintén hoztunk egy videós ízelítőt –, majd a program zárásaként tűzgyújtás és Szent Iván-éji tűzugrás tette föl a tartalmas napra a koronát,
Mindeközben...
Az ásványtárban Umenhoffer Pál hajósi naiv festő alkalmi kiállítását láthatták az érdeklődők, mellé a művész maga adott zenei aláfestést szájharmonikán és gombos harmonikán. Igény szerint tárlatvezetéssel, történetek mesélésével, néprajzi érdekességekkel szórakoztatta az arra fogékonyakat.
Egy másik teremben kézműves foglalkozás keretében ismerkedhettek a kisebbek a kalocsai díszítőművészet motívumaival és a hímzés-varrás alapjaival, megint másutt a vállalkozó szelleműeket kirakójáték, gyerekeket és igény szerint a felnőtteket is csillámtetováló szalon várta, szintén kalocsai motívumokkal.
Játék, idén már Petőfivel is
Nem maradhatott el a „Szent Iván-éji 24” című játék, amely a korábbi években is remek szórakozást nyújtott a résztvevőknek. A játékosoknak 24 oda nem illő tárgyat kell megtalálni a múzeum különböző gyűjteményeiben. Könnyítésképpen a versenylapon előre megadták, hogy egységenként hány kakukktojást kell keresni. A legeredményesebb megfejtők között jutalmat sorsoltak ki.
Idén egy új játék is színesítette a programot, amely a Petőfi 200 országos programsorozathoz is kapcsolódott. A múzeum több pontján QR kódok segítségével lehetett egy-egy Petőfi verset letölteni, amelyben fontos segítséget találhattak a játékosok a hozzátartozó feladat vagy rejtvény megoldásához.
A rendezvény sikerét mutatja, hogy arra
KÖZEL HÉTSZÁZ LÁTOGATÓ VÁLTOTT BELÉPŐT.