A korábbi 50-50 férőhelyesről 250-250 férőhelyesre bővítették a röszkei és a tompai tranzitzónát, ahol valamennyi menedékkérő megvárhatja kérelme jogerős elbírálását. A tompai létesítményt csütörtökön mutatta be Pintér Sándor belügyminiszternek Seres József, a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal dél-alföldi regionális igazgatója.
A szakember elmondta, március 28-tól az érintettek csak a tranzitzónákban nyújthatják be menedékkérelmüket.
A Szerbia irányából érkezőket először a rendőrök ellenőrzik, átvizsgálják a ruházatukat és a csomagjukat, hogy van-e náluk élet kioltására alkalmas eszköz. Ezt követően a menekültügyi hatóság munkatársai rögzítik a kérelmezők ujjlenyomatát és lefényképezik őket. Adataik az uniós nyilvántartásba kerülnek, egyúttal azt is megvizsgálják, hogy más tagországban korábban nyújtottak-e be kérelmet – tudatta az igazgató.
Külön helyiségben zajlik a kérelmezők meghallgatása, mindenkit a saját anyanyelvén vagy az általa használt nyelven kérdeznek ki, a menekültügyi szakemberek munkáját zárt videorendszeren keresztül tolmács segíti – közölte Seres József.
A kérelmezők a tranzitzónában várhatják meg a menekültügyi hatóság döntését, amellyel szemben bírósági felülvizsgálatot kérhetnek. A bíró a zárt láncú videorendszeren keresztül hallgathatja meg a kérelmezőt, de adott a lehetőség a helyszíni eljárásra is.
A tranzitzónába érkezők számára ingyenes jogi segítségnyújtás áll rendelkezésre, ha kérik, ügyvédet rendelnek ki számukra, a kísérő nélkül érkező fiatalkorúak számára pedig gyámot jelölnek ki. Amennyiben kérdéses egy kérelmező életkora, az elsődleges vizsgálatokat a tranzitzónában szolgálatot teljesítő katonaorvosok végzik el, a vitás esetekben pedig igazságügyi orvosszakértő dönt – mondta az igazgató. Hozzátette: a kísérő nélkül érkező gyermekkorúak automatikusan az ország belsejébe, a magyar gyermekvédelmi rendszerbe kerülnek, a fiatalkorúak pedig a tranzitzónában maradnak.
A tranzitzónákban külön szektorokban helyezik el a családokat, az egyedülálló férfiakat, illetve a kísérő nélküli kiskorúakat. A szállásokat ötszemélyes konténerekben alakították ki. A felnőttek naponta háromszor, a gyermekek ötször kapnak a vallási előírásoknak megfelelő étkezést – közölte az igazgató.
Seres József elmondta: a létesítményben játszószobát, szabadtéri játszóteret, ökumenikus imahelyet alakítottak ki. Az ott elhelyezettek tisztálkodószereket, ágyneműt kapnak, a tranzitzóna minden szektorában szociális munkás dolgozik.