Kalocsa Város Önkormányzata fellebbezése nyomán a Szegedi Ítélőtábla május 25-re tűzte ki annak a pernek a tárgyalását, amelyben a Kecskeméti Törvényszék első fokon a városi önkormányzat Uszód, Dunaszentbenedek, Géderlak községek önkormányzatától bruttó 44 millió 450 ezer forint követelését elmeszelte. Mint beszámoltunk róla, a három település az első pillanattól kezdve vitatta a kalocsai követelést, és az elsőfokú bíróság ítélete szerint igazuk volt ebben. A verdiktet olvasva kiviláglik: az önkormányzatok közötti pereskedés a Magyar Államnak eddig 1,5 millió forintba került. Bedi Gyulától, Uszód polgármesterétől megtudtuk: a város fellebbezéséről értesülve a „triumvirátus” sem hagyta annyiban a dolgot, holott eredetileg nem akartak fellebbezni. Ám miután Kalocsa lépéséről tudomást szereztek, a bíróságtól a közösen fogadott ügyvéd díjazásának magasabb összegben történő megállapítását kérik.
Amint arról korábban beszámoltunk, a Kecskeméti Törvényszék január 29-én tárgyalta Kalocsa Város Önkormányzatának, mint felperesnek az Uszód, Dunaszentbenedek és Géderlak községek önkormányzatai ellen indított, 15.G.22.703/2015. számú polgári pert.
Az említett napon a Törvényszék a sorrendben ötödik tárgyaláson hirdetett ítéletet az újonnan alakult városi önkormányzat által még 2015-ben indított perben.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
A felekhez időközben az elsőfokú bíróság részletes indokolással ellátott ítélete is megérkezett. Ebben a bíróság már részletesen is kifejti, milyen okok, tények miatt jutott arra a következtetésre, hogy Uszód, Dunaszentbenedek, Géderlak önkormányzatának nem kell megfizetnie a város által követelt 35 millió forintot plusz az áfa-t, amely így bruttó 44 millió 450 ezer forintot tesz ki.
A bíróság az ítéletben következtetését azzal sommázta: „Felperes (Kalocsa) keresete alaptalan. (…) A bíróság a tényállás megállapításánál a becsatolt iratok, valamint a meghallgatott tanúk vallomása alapján azt állapította meg, hogy a 2003. február 27-i megállapodást követően, az ezen megállapodáshoz képest lényeges és alapvető változások következtek be mind a nyertes pályázat vonatkozásában, mind a megállapodást megkötő felek személyében. (…) Mindezen tények alapján a bíróság azt állapította meg, hogy a 2003. február 27-i megállapodáshoz képes, alapvetően változott meg a 2008. évi győztes pályázatban a beruházásban résztvevők személye, és a beruházás tárgya is. (…)”
Mint emlékezetes, a témában írt első, januári cikkünkben arról számoltunk be: a kalocsai önkormányzat a most követelt pénzt annak idején, még 2003-ban azért kérte, hogy eladja a kalocsai szennyvíztisztító szabad kapacitását a három községnek, ugyanis a települések akkoriban nyújtottak be a később eredménytelennek nyilvánított szennyvízhálózat fejlesztési pályázatukat.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
Ennek lett volna a végpontja, befogadó helye a valószínűleg a befolyt pénzen is fejleszteni, korszerűsíteni kívánt kalocsai szennyvíztelep. Az ügy pikantériája, hogy ezt a szerződést hivatalosan is megkötötték, aláírás és pecsét is került a papírokra, ám az az eredeti elképzelés szerinti formájában soha nem valósult meg. Következésképp – a bíróságon a települések végig kitartottak emellett – a három községnek nem is volt miért fizetnie.
Ugyan az Uszód, Dunaszentbenedek, Géderlak, plusz a város által öt évvel később, 2008-ban benyújtott pályázat már sikeres volt, de ebben Kalocsa, már mint a konzorcium tagja vett részt. A város azért lehetett részese a sikeres a pályázatnak, mert a városban is történt egy kisebb hálózatbővítés (mintegy félszáz új bekötés) a még le nem fedett területeken.
A három település azóta átadott szennyvíz-hálózatán érkező szennyvizet a kalocsai szennyvíztisztító telep fogadja be, de mint az alperesek az első fokon eljáró bíróság előtt érveltek: a szennyvíztisztító telep technológia fejlesztése más okból is indokolt volt, ugyanis a tisztítás utáni kibocsátási paraméterek esetenként már 2002-től nem feleltek meg a jogszabályi előírásoknak.
A másodfokú, jogerős ítélet után a témára visszatérünk.
A Fókuszban Podcast második adásának vendége Bagó István addiktológiai konzulens, akivel a szerhasználati trendekről, dizájnerdrogokról, a felismerés fontosságáról és a megbélyegzés hatásairól is beszélgettünk.