Közel húsz százalékkal nőttek Budapesten az ingatlanárak az utóbbi egy évben. Ezzel világviszonylatban a harmadik helyre került a magyar főváros a legdinamikusabban dráguló városok mezőnyében. Ez jó lehet az ingatlantulajdonosoknak, de nem úgy a vásárolni szándékozóknak.
A két nagyváros, a kínai Hszian és az indiai Ahmedabad után Budapesten nőttek legnagyobb mértékben az ingatlanárak az elmúlt évben - derült ki a Knight Frank globális lakáspiaci indexéből. A tanulmány szerint Budapesten 19 százalékos volt az áremelkedés 2017 és 2018 harmadik negyedéve között, amelyet a Duna House (DH) adatai is alátámasztanak – jelezte közleményében a KALOhíreknek a hazai ingatlanközvetítő hálózat.
A Duna House adatai szerint átlagosan 21 százalékos növekedés volt 2017 és 2018 harmadik negyedéve között Budapesten.
A főváros egészét tekintve is folyamatosan emelkedő árak tapasztalhatóak, de a legnagyobb mértékben a panellakások árai nőttek a tavalyi adatokhoz képest.
A Knight Frank listájának legjobb 10 helyezettjei közé Európából, fővárosunk mellett, 16 százalékkal Portó, 15,7-tel Rotterdam és 13,1 százalékkal Amszterdam kerültek be. A szomszédos fővárosok közül Zágráb végzett legelőrébb (16. hely), ahol 11,5 százalékos volt az áremelkedés. Zágrábot Bukarest követte, Románia fővárosa azonban csupán az 56. helyen zárt, 5,6 százalékos növekedéssel. Az index számításához a szerző hivatalos állami statisztikákat és a központi bankok adatait használta fel.
Szakértők szerint a folyamatos áremelkedés bizonyára örömhír a fővárosi ingatlantulajdonosok, különösen a befektetési céllal vásárlók számára és azokat sem érinti komolyabban, akik a korábbi lakásukat, házukat eladva próbálnak most új otthont venni. Akik viszont most állnak az első ingatlanvásárlásuk előtt, a korábbinál nehezebb helyzetben találhatják magukat és vélhetően csupán jelentősebb hitel segítségével tudják majd elérni korábbi céljukat.
Közel 800 milliárd forint összegben vettek fel lakáshitelt 11 hónap alatt, ami 33 százalékos emelkedést jelent és illeszkedik a korábban kialakult trendbe. Az új lakáshiteleknél a legnagyobb rizikót jelentő változó kamatozású konstrukciók aránya nagyon alacsony, 6 százalékos szintre süllyedt. A kiszámítható, fix törlesztésű hitelek hajtják a piacot, az 5-10 évig garantált törlesztésű új konstrukcióknál 52 százalékos volt a növekedés. A korábban felvett lakáshitelek között jelentős a változó kamatozásúak aránya, ezért az érintett hitelesek számára az idén a fix törlesztésű konstrukciókra történő váltás jelentheti a biztonságos megoldást. (BankRáció.hu)
Vélhetően őket kevéssé vigasztalja Benedikt Károly a Duna House elemzési vezetőjének azon információja, amely szerint az áremelkedés ellenére még így is elérhetőbb árakon tudunk ingatlant vásárolni, mint a közeli Bécsben, Prágában vagy Varsóban.