Az Index józanságra intő cikkére csak egy link erejéig térünk ki, már csak azért is, goy lássuk, mekkora hülyeségeket képesek terjeszteni az emberek, amikor be vannak rezelve.
Olvasóinkról ezt nem is feltételeznénk, ehelyett bízunk bennük, hogy mindig megfontoltan, higgadtan, józan eszüket megőrizve tájékozódnak, hiteles forrásokra támaszkodva. Ez veszélyhelyzetben különösen fontos – mondjuk ezt, nem állítva, hogy itt már ilyen vészhelyzet volna.
De még lehet.
Ezért a közvélemény valós tájékoztatását azzal igyekszünk elősegíteni, hogy az ÁNTSZ sokak által várt mai jelentését továbbítjuk.
A tájékoztató az Európai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (ECDC) 2020. február 27-i és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. február 26-i adatai alapján készült. 2019 decemberében a kínai Wuhanból ismeretlen eredetű tüdőgyulladás járványt jelentettek az WHO felé. A megbetegedések hátterében egy új koronavírust igazoltak a kínai egészségügyi hatóságok, amely emberről emberre képes terjedni.
2020. január 30-án a WHO nemzetközi horderejű járványügyi szükséghelyzetet hirdetett ki az új koronavírus járvány miatt.
Az ECDC adatai alapján 2020. február 27-én globálisan 1.105 új COVID-19 megbetegedést jelentettek, ezzel a 82.132-re nőtt az esetszám, valamint 38 új halálozást jelentettek, és ezzel a halottak száma 2 801-re emelkedett.
Kínából78.528 megbetegedést (ebből új 433) jelentettek (a hongkongi és makaói eseteken kívül), közülük 2.747 beteg (ebből új 31) meghalt. Hubei tartományban 2019. december 31. és 2020. február 27. között 65.596 megbetegedést regisztráltak.
Kínán (beleértve Hongkongot és Makaót is) kívüli területekről 47 országból/területről (ideértve a nemzetközi közlekedési járatról jelentett megbetegedéseket Japánban) összesen 3.503 igazolt megbetegedést jelentettek.
Iránban 19, Olaszországban és Dél-Koreában 12, négy nemzetközi közlekedési járaton Japánban 4, illetve 3, Franciaországban és Hongkongban 2–2 haláleset történt.
Egy-egy halálesetet jelentettek a Fülöp-szigetekről és Tajvanról.
Európából – Franciaországból, Németországból, Finnországból, Olaszországból, Oroszországból, Spanyolországból, Svédországból, Nagy-Britanniából és Belgiumból, Svájcból, Horvátországból, Ausztriából, Dániából, Norvégiából, Romániából, Görögországból, Észak-Macedóniából – összesen 480 igazolt COVID-19 megbetegedésről érkezett jelentés.
Európában 2020. február 27-ig a halottak száma 14.
– áll az ÁNTSZ mai jelentésében.
[A cikk az ábrák alatt folytatódik! - A szerk.]
Azt a tanácsot több más forrás nyomán már mi tesszük hozzá, hogy
A JÁRVÁNY MIATT A SZOKÁSOSNÁL IS TÖBB FIGYELMET FORDÍTSON MINDENKI A SZEMÉLYI HIGIÉNÉRE, KÜLÖNÖSEN A GYAKORI, ALAPOS KÉZMOSÁSRA!
Aki betegség gyanúját észleli magán, ne kockáztassa mások egészségét, inkább maradjon otthon, és családtagjaival is igyekezzen kerülni a közeli érintkezést!
A VESZÉLYEZTETETT SZEMÉLYEK
– akik fertőzött területen jártak, vagy ilyen személyekkel érintkeztek, nagy személyforgalmú munkahelyen sok emberrel, köztük külföldről érkezettekkel érintkeznek –,
AMENNYIBEN GYANÚS TÜNETEKET ÉSZLELNEK MAGUKON
– amilyen kiemelten a láz, légúti tünetek, köhögés, levertség –
AKKOR TELEFONON VEGYÉK FÖL A KAPCSOLATOT ORVOSUKKAL, ILLETVE A MENTŐSZOLGÁLATTAL!
A tünete nem egyedül erre a betegségre jellemzőek, hanem például a gyakori influenzára is, ezért a kór azonosítása tünetek alapján lehetetlen. A fertőzés egyértelmű igazolása laboratóriumi felada,ne próbáljuk duiagnosztizálni magunkat!
Egyelőre ennyi.
HAZÁNKBAN TOVÁBBRA SINCS hír ISMERTTÉ VÁLT, IGAZOLT FERTŐZÉSről.
A megfertőződött magyar állampolgárok a külföldi gócokban kapták el a betegséget.
Lengyelországban sincs igazolt eset, de több Közép-európai országban már igen [lásd az alábi táblázatot!].
A legsúlyoabb helyzet Európában Olaszországban alakult ki, ahol már nem csak Rómában, illetve az Észak-olasz tartomáynyokban, hanem országsezrte számos helyen találtak fertőzött betegeket, az M1 esti híradója szerint ott a halálos áldozatok száma mostanára 17-re emelkedett.
A vírus elterjedtsége Olaszországban
Forrás: Wikipedia / COVID-19_koronavírus-járvány
Borítókép:
A védőruházatban dolgozó orvos a hupeji Hagyományos Kínai Orvostudományi Kórházban ellátja a beteget a járvány kitörésének kezdeti időszakában, 2020. január 22.
Forrás: Wikipedia