Miközben ma már mindenki tisztában van a globális fölmelegedés okozta veszélyekkel, azért bevallhatjuk, hogy akár a fűtésszámlánk láttán, akár az egészségügyi séták alkalmával kellemes hőmérséklet miatt indokolatlan jó érzés tölti el az embert.
Aztán jönnek az aszályokról és erdőtüzekről szóló, kijózanító híradások, és már jöhet is az enyhe idő fölött érzett örömünk miatti lelkiismeret-furdalás…
Jóvátételléppen zárjuk el jól a csapokat, spóroljunk az energiával, ahol lehet, tegyük el jövőre a karácsonyi ajándékok csomagolását, ha egyáltalán még használunk ilyent, igyekezzünk mellőzni, vagy legalább csökkenteni a műanyagok felhasználását, és lelkiismeret-furdalásunk a feledtetésére, lelkünk balzsamozására nézegessünk szokatlan időben nyíló virágokról készült fotókat!
Mutatunk néhányat.
Azon, hogy a hunyor virágzik, nincs semmi különleges, hiszen az nagyjából ilyenkor szokott virágot bontani.
Szintén semmi meglepő nincs a bimbózó hóvirág látványában, hiszen annak virágai jenuár-február táján jelennek meg, nevükhöz méltóan gyakran a hó alól előbújva. Sajnos meglehet, hogy idén erre a huncutságra hó híján nem lesz módjuk, mivel a hosszú távú meteorológiai előrejelzés szerint január végéig havazásra nemigen kell számítani. Talán ennek tudatában is hozta előre a virágzást ez a csokréta.
Szintén igen korán szokott virágozni az Északnyugat-Kínában és Szibériában honos vaskoslevelű bőrlevél, alias Bergenia crassifolia, de idén ez is több hónapot sietett a virágzással, ugyanis normális körülmények között jellemzően márciustól jelennek meg rózsaszín virágai. Ezen a télen ezt az időt nem várták ki.
Ellenben az ibolyák, amelyek még csak nem is tartoznak a legkorábbi tavaszi virágok közé, mégis szirmot bontott ez a példány is, miközben a koratavaszi hagymás növények is sorolni kezdtek az ágyásokban, de azok egyelőre csak a leveleikkel jelzik a közelgő kikeletet.
Olyan virágot is találtunk, amelyik még nem jött rá, hogy itt a tél: ezt a körömvirágot pár nappal Ádám-Éva napja előtt találtuk, pedig hivatalosan május végétől a fegyokig szokott virágozni.
Hasonlóképpen a nyár végéről ragadt itt ez a satnyácska kasvirág is:
Ráadásként egy, szintén a két ünnep közt, de a Mátrában nyílott virág, amelynek fényképét a közösségi médiában tette közzé készítője
Persze, hol van mindez a nyári virágoskertek királynője, a rózsa két évvel ezelőtti, januári virágzásától?!
Ahhoz azonban ez is elegendő volt, hogy mindezek láttán ne csak a legyek bújjanak elő szájtátva, de körbenézett ez a katicabogár is (sajnos harlekin…)
Rajtuk kívül egy decemberben ritkán, akkor sem szívesen látott vendég is fölbukkant az ünnepek előtt: ajándékkészítés közben szúnyogot fogtunk. Nem is akármilyent, hanem ázsiai tigrisszúnyogot. Azóta is azon tűnődöm, hogy miért épp e hideget kevésbé tűrő faj került elő.
Talán a déligyümölcsökkel hurcoltuk be? A kellemetlenkedő vérszívó nemkívánatos látogatásának veszélyeivel tegnapi cikkünkben foglalkoztunk, és a december végi találkozásunk drámai következményeiről is irtottunk, ööö, akarom mondani ott írtunk.
A képek 2019. december 15. és 31. között készültek, egy kivételével Kalocsán.