Kalocsán nincs már nagy szőlő- és bortermelés, csak a kiskertekben lehet néhány sornyit találni, és néhányan még meszesi telkeken is termelik, ahonnan saját fogyasztásra szűri be pincéjébe a mustot a gazda. Ez nem volt mindig így. Valaha Kalocsán két „szőlőhegy” is volt: a Szőlőkköze nem véletlenül kapta a nevét e nemes gyümölcsről, emellett a régi térképeken Homokgyőr területén is kiterjedt szőlőskerteket láthatunk, mígnem kötött talajainkról letakarította a tőkéket a filoxérajárvány. Ennek emlékét is föleleveníthették volna a kalocsai szüreti mulatságban, de itt inkább a zsákokba és szütyőkbe, ládákba szedett „piros arany” szedését idézték a rigmusok…
A falunapok időszaka lezárult, és váltotta őket a szüreti mulatságok ideje. A homokmégyi szállásokat is körbetáncolták szombaton, és Foktőn is szüreti mulatság volt a hétvégén, de most szombaton tartották a környék leghíresebb bortermelő településén, Hajóson is az idei szüreti forgatagot.
Kalocsán is fölvonulással ünnepelték a szüreti időt a hagyományőrzők.
Kalocsán a szőlő mellett vagy helyett a paprikaszedést helyezték a szüreti felvonulás fókuszába a hagyományőrzők, akik lovas kocsikkal járták körbe a várost, és nótaszóval, zenével, tánccal és a szüreti bíró rigmusaival idézték meg a legvidámabb mezőgazdasági munkálatok, a termény betakarítása kapcsán érzett örömöt…
A kalocsai mulatság képei a közösségi médiában is szárnyra kaptak, így Baczur László jóvoltából több videó és sok fotó is közvetíti a ragyogó őszi időben megtartott szüreti felvonulás vidám hangulatát.
Így járták a kalocsai táncosok a cifra marsot a szeptemberi verőfényben:
Képek és videók forrása: Baczur László / Facebook