Az Öregcsertői Általános Iskola kálváriája – mint cseppben a tenger – mutatja a kis települések sziszifuszi küzdelmét iskoláikért. Kevés a gyermek – ez szinte közhely –, ráadásul azt a kevés gyermeket is sok szülő inkább Kalocsára járatná iskolába, hiszen a fölső tagozatra többnyire már mindenképp a városban kell iskolát választaniuk és beíratniuk, hiszen a falvak nagy részében már nincs felső tagozat. Így történt Öregcsertőn is: több alsó tagozatos gyermeket Kalocsára írattak be, így hét főre zsugorodott a jelentkező tanulók létszáma. A nem csak lélektani, hanem törvényben is előírt alsó határ pedig nyolc fő…
A probléma nem új keletű – mondja Kis-Vén László, Öregcsertő polgármestere. – Nálunk már jó ideje csak alsó tagozat működik az iskolában. Negyedik osztály után többnyire Kalocsán, ritkábban Kiskőrösön folytatják a gyerekek tanulmányaikat. De egyre gyakrabban fordul elő, hogy már az óvoda után egyből a városba viszik iskolába a gyereket.
A TELEPÜLÉSEN VOLNA ELÉG GYEREK AZ ISKOLAI LÉTSZÁM FÖLTÖLTÉSÉHEZ, DE IDÉN HÁROM GYERMEKET IS INKÁBB KALOCSÁRA, AZ EPERFÖLDI ÁLTALÁNOS ISKOLÁBA ÍRATTAK BE A SZÜLEIK.
Ebben számunkra az is fájó pont volt, hogy a döntésben egy korábban nálunk tanító tanár hatása is közre játszott.
Forrás: KALOhírek
Próbáltuk a szülőket meggyőzni, de ez nem járt eredménnyel – emlékezett vissza a polgármester, hozzátéve így
HÉT FŐRE CSÖKKENT A LÉTSZÁM, AMI MÁR EGGYEL KEVESEBB A MINIMÁLISAN ELŐÍRT NYOLCFŐS TANULÓI LÉTSZÁMNÁL.
– Ez volt a helyzet még augusztusban is. Nem volt váratlan a dolog, hiszen már az évzáró idején megtudtuk az érintett család szándékait, így a szülőkkel együtt próbáltunk megoldást találni. Végül a szerencse segített. Augusztus 14-én este hatkor tudtuk meg ugyanis, hogy Öregcsertőre költözik egy család, akiknek harmadik osztályos gyermeke van. Azonnal fölvettük velük a kapcsolatot, és hál’ Isten kiderült, hogy a mi iskolánkba íratnák be a gyereket – idézte föl a győzelemmel felérő hírt Kis-Vén László.
Azaz, csak fél győzelemmel, mert a pedagógusokról is gondoskodni kellett. Ám ebben is melléjük pártolt a szerencse.
A tanítói állomány biztosítása érdekében fölvették a kapcsolatot a több iskolát tömörítő Kalocsai Fényi Gyula Általános Iskola vezetőséggel, akikkel közösen sikerült megoldást találniuk.
AZ ISKOLÁBAN HÁROM TANÍTÓVAL INDULT MEG SZEPTEMBERBEN A MUNKA: EGY ÖREGCSERTŐN LAKÓ TANÍTÓ MELLETT EGY CSERTŐI SZÜLETÉSŰ, KÉSŐBB KALOCSÁN TANÍTÓ PEDAGÓGUS IS A HAZATÉRÉS MELLETT DÖNTÖTT, ÉS EGY ÓRAADÓ IS SEGÍTI A KOLLEKTÍVA MUNKÁJÁT.
Kis-Vén László a munkatársunkkal folytatott beszélgetése során dicsérte az öregcsertői iskola tanítóinak emberi hozzáállását, agilitását, a szülőkkel való kapcsolattartását és kreativitását.
A polgármester a személyi állomány feltöltésében nyújtott segítségéért és rugalmas hozzáállásáért ezúton is köszönetet mondott a Fényi Gyula Általános Iskola igazgatójának, Reiterné Fekete Magdolnának, és bíztatta a szülőket, hogy taníttassák a saját falujukban a gyermekeiket, amíg csak lehet.
Annál is inkább, hiszen a kis létszámú, összevont korosztályú csoportokban folyó oktató-nevelő munka a vele járó nehézségek mellett is – a családias légkör, a gyermekekre való személyes odafigyelés és a differenciált oktatás tágabb lehetőségei miatt – sok előnnyel is jár, és jó eredményeket mutat.
Ezt bizonyítja, hogy
AZ ÖREGCSERTŐI ÁLTALÁNOS ISKOLÁBÓL KIKERÜLŐ GYEREKEK MINDIG MEGÁLLTÁK A HELYÜKET A VÁROSI ISKOLÁK FELSŐ TAGOZATÁN
– nyilatkozta a KALOhíreknek Kis-Vén László, egyúttal abbéli reményét is kifejezve, hogy még sokáig működhet településén az általános iskola.
A Fókuszban Podcast második adásának vendége Bagó István addiktológiai konzulens, akivel a szerhasználati trendekről, dizájnerdrogokról, a felismerés fontosságáról és a megbélyegzés hatásairól is beszélgettünk.