Dr. Lisztóczky László irodalomtörténész, városunk egykori gimnáziumi tanára "Üzenet Egerből Kalocsára" című írását közlési szándékkal küldte meg szerkesztőségünknek, mely kérésnek örömmel helyt adunk, a levelet változtatás nélkül, szerkesztett formában olvashatják.
Üzenet Egerből Kalocsára
Egerben élek, de Kalocsán voltam kezdő tanár: az I. (korábban és később: Szent) István Gimnáziumban tanítottam magyart és történelmet 1965-től 1969-ig. Ott töltöttem pályám első, legszebb és legfontosabb éveit. Kényszerű okokból távoztam a városból szülőmegyémbe, Egerbe, de azóta is élénk figyelemmel kísérem a Kalocsán történteket. Sűrűn visszalátogatok a szeretett városba. Gyakran előadásokat is tartok, rendszeresen részt veszek egykori osztályom találkozóin.
Nemrég értesültem arról, hogy a nagytemplom környékén zajló ásatások elhúzódása türelmetlenséget keltett a lakosság soraiban, a városvezetésben pedig vitát váltott ki.
Kalocsára címzett üzenetemben szeretnék az egri tapasztalatokra hivatkozni. Az 1552-es várvédelem és a török hódoltság alatt földig rombolt város újjáépítése nem kis áldozatot, időt és türelmet igényelt. Hosszú évtizedekbe telt a vár XX. századi föltárása is. Eredményeként ma már Eger az ország egyik legnépszerűbb és leglátogatottabb helye, a turistaforgalom igen nagy jövedelmet hoz a városnak.
A kivágott fák helyett lehet újakat ültetni, a régi út helyett is lehet újat építeni, de a földalatti kincsek betemetése pótolhatatlan kárt okoz.
Ezért a régészeti föltárás irányítóit igényes munkára, a kalocsai lakosságot türelemre, a városvezetést pedig bölcsességre intem.
Mindez hosszú távon kamatostul vissza fog térülni.
Eger, 2021. november 29.
dr. Lisztóczky László
József Attila-díjas irodalomtörténész,
a kalocsai Szent István Gimnázium egykori tanára