Ezerarcú Kína – Peking és Shanghai címmel–Szeptember 28-án 17 órakor a Művelődési házban tartotta élménybeszámolóját Tamás Lászlóné és Tamás László nyugalmazott könyvtárigazgató az Ezerarcú Kínáról. Érdekesség, hogy Tamás László ezúttal nem mint házigazda, hanem mint előadó lépett a közönség elé.
Kállai Sándor könyvtáros Buda Ferenc: Ázsia felett című versével hangolta a vendégeket erre az utazásra, majd felkérte őket, meséljenek régi álmuk megvalósulásáról.
Forrás: Facebook: Kalocsai Tomori Pál
Elsőként Tamás László köszöntötte a megjelenteket és nosztalgiával mesélt Kínához kapcsolódó diákkori emlékeiről. Már ekkor el lett vetve a mag kívánságai földjébe… Ami most szárba szökkenhetett….A Nagy Fal. Az álomból valóság lett.
Forrás: Facebook: Kalocsai Tomori Pál
Ezután feleségének, Tamás Dórának adta át a szót, aki kezdésnek a közönség asszociációira volt kíváncsi:
Kinek mi jut eszébe Kínáról? A válaszokat hallva hívta fel a figyelmet arra,
hogy a sztereotípiákon túl, egy másik Kína is van:
Peking – Nagy Fal – Badaling Wangfujing – Tien’anmen tér – Tiltott Város – Nyári Palota – Ég Temploma – Lámák Temploma – Ming-sírok - pekingi kacsa –rizs
Majd csak mesélt, mesélt…
Eközben kivetítőn megelevenedtek az átélt élmények:
A Nagy Fal- Kína első számú nemzeti szimbóluma
Forrás: Facebook: Kalocsai Tomori Pál
Állítólag Kínában mindenki ismeri azt a mondást, miszerint, aki még nem járt a kínai nagy falon, az nem is igazi férfi.
Kína északi határán épített erődítményrendszerek összessége, amelynek célja az volt, hogy a földművelő Kínát megvédje az északi nomád törzsek (részben a hunok) támadásaitól. A világ legrégibb és legnagyobb katonai védelmi építményének a ma látható falszakaszai az 1368 és 1644 között uralkodott Ming dinasztia idején épültek. Mivel a fal nem egységes építmény, hanem különböző korokban épült falszakaszok összessége, pontos hosszát nehéz megállapítani, de állítólag most már eléri a 7200 kilométert. A Könnyek Falaként is szokták emlegetni, mert a legenda úgy tartja, hogy az Első Császár legmegbízhatóbb hadvezérének jövendőmondói azt jósolták, hogy
csak úgy épülhet fel a Nagy Fal, ha egy Van nevű embert, vagy helyette tízezer másikat befalaznak.
Találtak egy Van nevű embert, akit azonnal kivégeztek, és örökre a falba zártak. Nem tudni mi az igazság, talán csak egy legenda, de állítólag a kegyetlen munkában emberek tízezrei (köztük több ezer kényszermunkára ítélt tudós) pusztult el, és holttestüket a falakba építették be.
A lépcsők teljesen kiszámíthatatlan méretben, formában jönnek. Egyszer tyúklépésben lehetett csak haladni, másszor hatalmasakat kellett lépkedni.
Sokan azt gondoljak, egy kellemes sétával fel lehet jutni a falhoz, de meg kell dolgozni a látványért.
A képeken Kína arcai között láthattuk a modern, technikailag magasan fejlett, tiszta arcot, míg vele szemben a szegénységet és az elmaradottságot.
Biztos sokunkban él az a kép, amikor egy parkban kínaiak táncolnak vagy tai chi gyakorlatokat végeznek. Itt ez egy alapvető, mindennapi látvány.
Ebből is gondolhatjuk, hogy közösségi életük kiemelkedő. -mondta Dóra.
Beszélt arról is, hogy a tudásalapú társadalmukban nagyra becsülik a zenét, a tradíciókat és a családot is..
Forrás: Facebook: Kalocsai Tomori Pál
Nagy súlyt fektetnek a gyermekeik taníttatására, felismerték, hogy többszörösen megtérül a beléjük fektetett energia.
Csak néhány kiragadott mondat több mint egy órán át tartó élvezetes beszámolóból.
Az elénk tárt látvány gyönyörű volt de bizonyára nincs az a kép, ami visszaadhatná azt amit Ők ketten hosszú utuk során láttak, magukba szívtak. Elbúcsúztak Kínától, de úgy érezzük, ez a búcsú nem örökre szól.
Beszámolónkat egy kínai közmondással zárjuk:
A tízezer mérföldes utazás is egyetlen lépéssel kezdődik. Tamás László és Dóra megtette… Köszönjük, hogy velünk is megosztották élményeiket.
Forrás: Facebook: Kalocsai Tomori Pál