A Kalocsa Kulturális Központ és Könyvtár (KKKK) október 10-re „A nagy háború és emlékezete” címmel konferenciát hirdetett a Városi Színházba, amelyre minden érdeklődőt várnak. A rendezvényt pályázaton elnyert forrásból finanszírozzák, amelyet az Első Világháborús Centenáriumi Bizottságtól nyert az intézmény.
Dr. Magóné Tóth Gyöngyi igazgató elmondta, hogy a konferenciát egy, a tanulóifjúságot megcélzó történelemverseny előzi meg, amelyet csütörtökön rendeznek a Művelődési Központ sétálóutcai épületének nagytermében.
A felvezetésben említett, egésznapos program életre hívásában Romsics Ignác Széchenyi-díjas történész, egyetemi tanár közreműködését kérte a házigazda KKKK, aki készséggel állt rendelkezésre, olyan szaktekintélyeket és előadókat ajánlva, akik szívesen látogatnának Kalocsára, és járulnának hozzá egy félórás, vetítéssel színezett előadással a program sikeréhez.
Az intézményvezető hangsúlyozta, hogy kifejezetten céljuk volt a napi forgatókönyv összeállításakor, hogy inkább ismeretterjesztő, mintsem tudományos bemutatókkal készüljenek az érdeklődők számára. Ennek szellemében Romsics Ignác ismerteti a háború kitörésének okait, majd Pollmann Ferenc történész szól mindebben Magyarország szerepéről. Stencinger Norbert történész a tábori lelkészek szolgálatáról fog mesélni, Rózsafi János kutató pedig a doberdói aknaháború történetéről – olvasható a délelőtti programban, amelyet ezen a pontot ebédszünet szakít meg, délután folytatódnak az előadások.
Délután elsőként „A nagy háborúhoz vezető út” esszéíró verseny győztese mutatkozik be, majd a háború ábrázolása a Tanácsköztársaság propagandájában témamegjelöléssel lép a pódiumra Szabó Viktor történész.
Az előadások sorát két kalocsai közreműködő zárja, Mácsainé Iván Éva történész és Romsics Imre múzeumigazgató tolmácsolásában. Előbbi „Rokkantelepítési tervek a Csajkáskerületben az I. világháború végén”, utóbbi a „Kalocsaiak a 38. gyalogezredben” címmel ad elő.
A konferencia formabontósága abban áll, hogy az egyes blokkokat katonanóták előadásával törik meg, a Dunapataji Népdalkör Hagyományőrző Egyesület, a kalocsai Mezei Virágok Népdalkör, és a Géderlaki Katolikus Egyház Férfikórusa előadásában.
Ugyancsak érdekessége a napnak, világított rá dr. Magóné Tóth Gyöngyi, hogy a színház előcsarnokában világháborús relikviákból rendeznek kiállítást, amelyben Thiesz János magángyűjteményének darabjaival ismerkedhetnek meg testközelből az érdeklődők..