A tavaszi évad utolsó rendezvényét tartottuk meg a Kalocsai Kortárs Művészeti Klubban. Legutóbb Péjó Zoltánt, a Dunatáj Fotókör elnökét hívtuk el egy kis beszélgetésre. Szó esett arról, milyen fontosak egy ember életében a gyökerek, a szülői háttér, mennyire fontos a környezet, a természet szeretete (esetünkben a Duna, a Vajas, a Gemenci erdő). Az előadó beszélt arról is, hogy mit jelent neki Kalocsa, a város, ahol él, amiben megtalálta magát, ahol évtizedek óta él családjával.
Péjó Zoltán 1970. július 8-án született Kalocsán. Dusnokon nőtt fel, ahol szülei munkájának köszönhetően a Vajas, a Lenesi erdő és a Duna közelsége egy életre meghatározta a természet iránti vonzódását. Az általános iskola elvégzése után, a bajai Tóth Kálmán Vízügyi Szakközépiskolában szerzett vízépítő technikusi oklevelet, területi víz-gazdálkodó szakon. Viszont az élet úgy hozta, hogy egy percet sem dolgozott ebben a szakmában, hiszen először építőanyag értékesítőként tevékenykedett Baján, majd pedig Kalocsán műszaki cikkek nagykereskedelmével foglalkozott. Mindeközben elvégezte a bajai Eötvös József Főiskola művelődésszervező - drámapedagógus szakát.
1997-ben felkérést kapott a Kalocsai Televízió és Rádió igazgatói posztjának betöltésére, melyet később pályázati úton is elnyert. 2002-től kezdődően a Kalocsai Korona Rádió főszerkesztőjeként folytatta a közszolgálati-, és szórakoztató műsorok gyártását. A váltást követően hiányzott számára a kép, mint a valóság ábrázolásának eszköze. Ekkor – elsősorban újságírói feladatainak ellátásához - vásárolta meg első tükörreflexes fényképezőgépét és kezdte el, gyermekkora után újra megismerkedni a képalkotás Daguerre-i módjával.
Nevéhez fűződik a több mint két évtizedes múlttal rendelkező, a térség legnagyobb példányszámú hirdetési és információs lapjának, a Bónusz Press újságnak a kiadása.
Valamint elnöke a 2004 május 16-án alakult meg a kalocsai székhelyű Dunatáj Fotókörnek. A klubalapítási célok között szerepelt, a térségben tevékenykedő fotósok egységbe szervezése, az egyéni fotózási látásmódok és technikák fejlesztése, pályázatokon való szereplés, a helyi események, épületek, tájak és természetesen az emberek megörökítése, ill. az alkotások kiállításokon való bemutatása.
Tevékenységével kiérdemelte a Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetsége „MAFOSZ Szolgálati Kiválósága” díjat.
Képeivel a világban megmaradt szépséget, rendet, vagy ennek ellentétjeit kívánja megmutatni, szabadon felhasználva a digitális technika adta lehetőségeket, és érintve a társművészetek határait.
Cserenkó Gábor