Az alábbi cikkünkben változatlan formában, az eredeti szöveget mindenben követve tesszük közzé a városi főépítész Szentháromság tér kialakításának koncepciójához tett észrevételeit. Mi most nem fűzünk hozzá semmit, akinek van észrevétele, akár pró, akár kontra, írja meg kommentben!
A testületi döntésről és az azt megelőző vitáról már önálló cikkben beszámoltunk:
A SZAKVÉLEMÉNY
A Kalocsa Szentháromság tér felújítására vonatkozó, Vörös Márta főépítész asszony által készített, tervekkel kapcsolatosan az alábbi főépítészi véleményt adom:
A tér átépítésének koncepciója:
– A tervezett koncepció nagyvonalú, európai szintű városi főteret hoz létre.
– Nagyon fontos eleme a teljes teret keretbe foglaló 3m széles burkolati sáv. Ez kijelöli a nagyrészt meglévő térfalak vonalát (Nagyszeminárium – Hotel, Astriceum – Katolikus óvoda) és jelzi az eredetit térbe sajnos betüremkedő épületet (Katona ház). Ezzel a kialakítással a sétálók, turisták számára is érzékelhetővé válik a szinte szabályos négyzetes tér, amelyben áll a székesegyház.
– Fontos eleme továbbá az első Székesegyház padlószintjére lesüllyesztett térszint rész, mely teljesen illeszkedik a négyzetes tér koordináta rendszerébe, Az első Székesegyház megmutatása és a hozzá igazodó támfal, térszint süllyedés is erősíti a szabályos tér érzékelhetőségét.
Az első és második Székesegyház megmutatásával egy gazdag történelmi örökség mutatkozik meg ugyanakkor a teret, tér együttest gazdagítja funkcionálisan is a tervezett megoldás.
– A tervezett térszerkezeti tagolás alapvetően jó. A Székesegyház előtt nagy burkolt felületet készít, mely alkalmassá teszi a teret a nagy létszámú egyházi és városi rendezvények számára is. A tervezett térburkolat biztosítja az Astriceum, Érseki Palota és a Hotel megfelelő megközelítését és feltárulását is a gyalogosok számára.
– A szobrok, téri elemek koncepciója jó. Mindenképpen előnyös, hogy a Szentháromság szobor nem a székesegyház tengelyébe került, így a Foktői út felől érkezők számára zavartalanul tárul fel a barokk templom látványa. A XX. sz. első felében a téren egykor (Érseki Palota kapuján talált konzolos) volt lámpák alapján készülő kandeláberek a barokk tér hangulatát erősítik. A világháborús emlékmű elhelyezése az óvoda előtti területen, az Asztrik tér tengelyében méltó hely lehet, a korábbi helyen nagyon erős elemként jelent meg a barokk építészeti környezetben.
A tér átépítésének koncepciója:
– Az erős és színvonalas koncepció első ütemének megvalósítása, tekintettel a végső célra támogatható. Már az első ütemben is nagyrészt érzékelhetővé válik a barokk térszerkezet és a tér építészeti térfal kialakítása.
– Az óvoda előtti parkolók kialakítása és mennyisége átgondolandó.
Összességében a tervezett felújítást, átépítést támogatom. Javaslom a tulajdonosi hozzájárulás kiadását az I. ütemre.”