Fergeteges hangulatú záróakkordja volt az ünnepeknek a Zsikó Zenekar és barátaik, az ország legkiválóbb népzenészeinek húsvéthétfői nagykoncertje a bátaszéki Kalász Városi Sportcsarnokban. A koncertteremmé alakított küzdőteret teljesen megtöltő, mintegy 1200 főnyi közönségnek – közülők többen a kalocsai járásból érkeztek - az ötödik alkalommal megrendezett népzenei gálára a belépés díjtalan volt, de a helyszínen a Magyar Ökumenikus Segélyszervezettel közös adománygyűjtésnek köszönhetően 750 ezer forint készpénz gyűlt össze az ukrajnai menekültek megsegítésére. A látványtechnikával, vizuális elemekkel kiegészített óriásszínpad már előre sejtette: a magyar népzenei élet fősodrába tartozó Zsikó Zenekar és vendégművész barátaik: Pál István „Szalonna”, Magyarország érdemes művésze, Liszt Ferenc-díjas hegedűművész, Nyerges Attila, az Ismerős arcok zenekar dalszerző – énekese, Balogh Kálmán Prima Primissima-díjas cimbalomművész, Lozsányi Tamás orgonaművész, a debreceni Pendely Énekegyüttes és a szekszárdi Bartina Néptáncegyüttes magával ragadó előadása az élvonalbeli népzene esszenciáját adja majd a Kossuth-díjas és Prima Primissima-díjas Kunos Tamás zenei rendezésében.
A gálaest zenei válogatása nemcsak az autentikus magyar népzene hangzásvilágát állította középpontba, hanem arra is rámutatott, hogy közös örökségünk, a magyar népzene mennyiféle módon megjeleníthető, és az milyen tökéletesen harmonizál más zenei műfajokkal. Ennek, és a Zsikó Zoltán fejéből kipattant ötletnek, inspirációnak köszönhetően Magyarországon először csendült fel Nyerges Attilával, az Ismerős arcok zenekar dalszerző – énekesével közösen a Nélküled című dal. A világ minden pontján, ahol magyarok élnek ismert dal óriási tetszésnyilvánítás, a közönséggel is közös éneklés mellett Nyerges Attila, és a testvérpárt alkotó Zsikó Zoltán és Zsikó Zsuzsanna előadásában csendült fel, a zenei kíséretben Balogh Kálmán gyönyörűen megkomponált cimbalomjátéka dominált.
A dal és annak fogadtatása egybecsengett a gálakoncertet megnyitó Potápi Árpád János országgyűlési képviselő, nemzetpolitikáért felelős államtitkár gondolataival. A képviselő szerint közös örökségünk, a magyar népzene az egyik legfőbb összekötő kapocs a határon innen és túl élő magyarok között. Az államtitkár az elmúlt tizenkét év legnagyobb eredményének nevezte a nemzeti összetartozás érzésének megerősítését, és mint mondta:
Soha nem voltak olyan erős magyar közösségek szerte a világban és a Kárpát-medencében, mint most."
És ha már egy kicsit eltávolodtunk a zene világától, talán itt érdemes megemlíteni, hogy a koncerten Süli János országgyűlési képviselő, miniszter mellett Tolna megye közéletének szinte valamennyi személyisége, és természetesen a bátaszéki, a szomszédos települések önkormányzatainak a tagjai is részt vettek.
Mint a fellépő művészek felsorolásból is kiviláglik, a gálaesten a Zsikó Zenekarral közösen olyan együttesek, szólisták léptek fel, akik nélkül a kortárs népzenei élet elképzelhetetlen lenne.
A Bátaszéken látottak, hallottak alapján leszögezhetjük: a számos mellett is kevés olyan tehetséget ismerünk, akik művészetükkel világszínvonalra emelik a magyar népzenei hagyományt. Ám ezek egy része, ha tetszik gerince, ott volt Bátaszéken!
A hol bús, hol a magyar életörömtől lüktető dallamvilág már csak azért is magával ragadta a közönséget, mert a különböző formációk művészei hangszeres, táncos tudásuk legjavát adták, igazi örömzene, örömtánc bontakozott ki a színpadon. Kuriózumként megemlítve azt a kivételes képességet, hogy amikor az egyik friss csárdás előadása közben „Szalonna” hegedűjének egyik húrja elszaladt, a virtuóz hegedűs bámulatos technikájának köszönhetően – miközben ebből a közönség semmit nem vett észre –a továbbiakban rezzenéstelen arccal, három húron cifrázta.
És ha már Kalocsáról érkeztünk, nem mehetünk el szó nélkül a Kalocsai Innovációs és Közművelődési Központ igazgatója, Zsikó Zoltán énekművészi és szervező tehetsége mellett, aki a gálaestet tető alá hozta, és akinek önálló, vagy húgával, az ugyancsak Zeneművészeti Egyetemet végzett Zsikó Zsuzsannával közös produkciói közben kristálytiszta, karakteres férfi énekhangja a zenehallgatási élmény egy magasabb fokát adta. A mély átélésnek köszönhetően a művésztestvérpár által előadott, gyakran jól ismert népdalok szempillantás alatt távoli tájakra repítették a hallgatóságot, a hatást fergeteges hangszerszólók fokozták.
Zsikó Zsuzsanna személyében - különösen a szóló produkciókat hallgatva - egy hamisítatlan nagy magyar népdalénekesnő lépett a színpadra, akinek dalénekesi kultúráját, művészi intelligenciáját és alázatát kifogástalan alakja, nőiessége is emelte. Hát persze, hogy mindez így együtt pillanatok alatt bűvkörébe vonta a hallgatóságot, és jelentősen hozzájárult a koncert sikeréhez.
A koncert bátaszékiek, szekszárdiak általi fogadtatásának érzékeltetésére a nagy sikerű gálakoncert végén félig komolyan, félig tréfásan elhangzott, a Zsikó testvérpár szüleinek szóló gratulációk egyikét idézzük: „A Jóisten a családotokat csak kivételes jókedvében ajándékozhatta meg két ilyen tehetséges gyerekkel, ráadásul egy fiú, egy lány - még az összetételre is vigyázott! Szívből gratulálok!”
A több mint kétórás gálaest végén Bacza Barbara, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet regionális igazgatója személyesen is köszöntet mondott a Zsikó Zenekar felajánlásáért, és az összegyűlt 750 ezer forint készpénz adományért, amelyet az ukrajnai menekültek megsegítésére fordítanak.