A Kalocsai Szent István Gimnáziumban több éves hagyománya és bevett gyakorlata van annak, hogy nem heti rendszerességgel, órarendre tűzött, negyvenöt perces tanóra keretében tanítják az életvitel tárgyat a negyedéves, ballagás előtt álló tanulóknak. Ehelyett projektnapokat szerveznek, ahol az anyag tartalmát testközelbe hozva, külső szakemberek és előadók bevonásával ismertetik meg a fiatalokkal.
Farkasné Bekes Rita igazgatóhelyettes úgy véli, a diákok szeretik ezeket az alkalmakat, utólag ugyanis ki szokták kérdezni őket, kikérik véleményüket, tapasztalataikat, amelyek rendre pozitívak. Ez nem is csoda, hiszen a tantárgy anyagát hozzáértő „vendégtanárok” közreműködésével sajátíthatják el a végzősök sokszor tantermen kívüli, speciális helyszínen, összevont órákon, vagy akár az iskola falain kívül.
Nem történt ez másképpen az idén sem, amikor is november 8-án és 9-én tartották meg az életvitel-projektnapokat. Csütörtökön a Kalocsai Járásbíróságot látogatták meg a tanulók, ahol a munkavállalás, munkába állás gyakorlati kérdéseiről tájékozódhattak dr. Pirisiné dr. Szamosvölgyi Dóra bíró közreműködésével.
„Házon belül” Szűcs Bence iskolapszichológus segítségével fejleszthették önismeretüket a fiatalok, kiderítve, hogy milyen személyiségtípusba tartoznak és ezzel miért érdemes tisztában lenni a pályaválasztásra készülve.
A Kalocsai Rendőrkapitányság Közlekedés-rendészeti Osztályáról Tóth Zoltán rendőr-alezredes a biztonságos közlekedésről tartott megelőző előadást a diákoknak, akik maguk is aktív részesei lehettek a projektnapoknak saját osztályaikban, önálló előadások megtartásával.
Másnap, pénteken a „hova tovább” kérdéskört járhatták körbe a fiatalok, magyarán, hogy mit kezdjenek magukkal a sikeres érettségi vizsga letételét követően, ha nem a kikövezett úton, azaz valamilyen felsőoktatási intézményben folytatnák tanulmányaikat.
Ebben a programra mondhatjuk, hogy „hazajáró” Klement Orsolya pályaválasztási tanácsadó segített tisztább képet látni, valamint a Bajai Szakképzési Centrum két kalocsai és egy bajai tagiskolájának képviselete, illetve az Állampusztai Büntetés-végrehajtási Intézet munkatársai kínáltak profilba vágó alternatívákat.
Ugyancsak a korábbi gyakorlat szerint a második életvitel-napon a gimnáziumban végzett „öregdiákok” tartottak előadásokat a végzősöknek, köztük Vidók Szilvia közgazdásszal, a Vidók Családi Gazdaság vezetőjével, Dr. Nagy-Grócz Gáborral, a Szegedi Tudományegyetem kutató munkatársával, dr. Csada Imre Zoltán traumatológussal, Újvári Zoltán, a Magyar Pénzverő Zrt. üzemvezetőjével, és Sebők Gábor főszakáccsal.
Farkasné Bekes Rita elmondta, hogy az életvitel tantárgy több egységből áll. Ezek közül az életpálya-tervezés és közlekedés egységeket dolgozták fel a most megtartott projektnapokon, míg a család-otthon-háztartás témaköröket egy január végére, vagy február elejére időzített, szintén dupla projektnap keretében tűzik soron kívül órarendre.
Az oldal támogatója a Hufbau-Akker szaküzlet. További akciós termékekért ide kattints!
A négyoldalas szórólapért kattints a képre!