A pandémia alatt, az előírásoknak megfelelően a Bajai SZC Kalocsai Dózsa György Technikum és Kollégiumban is a szigorú járványügyi szabályok betartása mellett zajlott a jelenléti oktatás. Március 7-től viszont, a kormányrendelet értelmében megszűntek az egészségügyi korlátozó intézkedések, például a kötelező maszkviselés. Fekete Antallal, Kalocsa legnagyobb létszámú oktatási intézménye vezetőjével a „felszabadulás” utáni helyzetről beszélgettünk.
Talán az a legfontosabb: eltűnt az a pszichés nyomás, ami eddig rajtunk volt. Természetesen nagyon igyekeztünk betartani és betartatni azokat a szabályokat, amelyek ahhoz járultak hozzá, hogy a koronavírus járvány ne terjedjen tovább, de aki ismeri az intézmény méreteit és szerteágazó oktatási palettáját, az hamar beláthatja, ez nem volt egyszerű feladat. A Dózsát tekintve - kalocsai viszonylatban különösen - nagy intézményről beszélünk, hiszen 5 telephelyen zajlik az oktatás, közel 600 diákkal. Ha a főállású munkavállalókhoz - beleértve a technikai dolgozóinkat is – hozzászámolom a hozzánk bejáró, napi szinten itt tanító óraadó kollégákat, akkor 100 alkalmazottról beszélek. Ez önmagában igen nagy logisztikai kihívást jelentett, nap mint nap.” – mondta Fekete Antal.
Hozzátette:
A helyzetet nehezítette, hogy az ősszel induló útfelújítások miatt szinte rendszeresen késtek a buszjáratok, a reggeli lázmérés, maszkellenőrzés, kézfertőtlenítés procedúrája, amely a tanárokat és a diákokat egyaránt érintette, együttesen még inkább megnehezítette a mindennapjainkat. Iskolánk épülete a Hunyadi kollégiumnak is helyet ad, amely az intézmény szerves része. Ebben a különálló egységben összesen 70 diák él, és 5 különböző iskolába jár. Itt is minden egyes nap betartottuk azokat az előírásokat, melyek segítették a pandémia féken tartását. Ennek ellenére sajnos volt olyan eset, mikor a népegészségügyi osztálytól jött a telefonhívás, hogy az egyik diáknak pozitív lett a koronavírus tesztje. Természetesen ilyenkor őt el kellett különíteni a többiektől, míg a szülők el nem vitték az intézményből”– fogalmazott Fekete Antal.
Az iskolában az elméleti oktatás mellett komoly gyakorlati képzés folyik. Ott hogyan védekeztek a járvány ellen?
Ezekben a helyiségekben nem csak a kilincseket kellett fertőtleníteni, hanem azokat az eszközöket is, amelyekkel a diákok tanulják, gyakorolják például a hegesztést, vagy bármelyik másik szakmát. Amennyire lehetett, az egymástól mért másfél méter távolságot betartattuk, de aki esetleg ebből adódóan nem látta teljes körűen a gyakorlati oktatást, az az iskola YouTube csatornájára feltöltött tananyagot otthon vissza tudta nézni. A diákokat versenyekre, bemutatókra szállító kisbuszban is biztosított volt a járványügyi szabályok betartása. A tanulók és kísérőik maszkban utaztak, a sofőrt egy elhatároló védte. Összegezve: nagyon-nagyon nehéz volt az iskola számára az elmúlt év, és mindenki nevében mondhatom, örülünk, hogy túl vagyunk rajta!”– mondta Fekete Antal, a Bajai SZC Kalocsai Dózsa György Technikum és Kollégium tagintézmény-vezetője.