Évről évre borús képet festünk, amikor Kalocsa (egyre csökkentő) lakosságszámáról adunk tájékoztatást, de mégis reménnyel tölthet el mindenkit, hogy a városban fél évtized távlatában szeptemberben közel azonos számú kisgyermek kezdi meg az általános iskolát, az „élethosszig tartó tanulást.” Ez még akkor is így van, ha idén hat gyermekkel kevesebbet írattak be, mint a tavalyi esztendő azonos időszakában.
A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK) Kalocsai Tankerületéhez tartozó kalocsai intézményekben várhatóan 121 általános iskolás kezdi meg a 2016/2017-os tanévet. Némi bizonytalanság abból fakad, hogy Kalocsai Nebuló Általános Iskola, Speciális Szakiskola és EGYMI speciális iskola jellege miatt a bizottsági határozatok még folyamatban vannak. Ebben az intézményben 6-8 tanulóra számítanak, amely egy osztály indítását teszi lehetővé.
A Kalocsai Eperföldi Általános Iskolában 44-en, két osztályban, a Fényi Gyula Általános Iskolában 55-en, 3 osztályban, az ide tartozó belvárosi tagintézményben 15-en egy osztályban, a Nebuló Általános Iskolában az eddigi adatok szerint 7-en kezdik meg az első osztályt.
A vidéki általános iskolák első osztályos tanulóinak számát tekintve hagyományosan Solt vezeti a rangsort, de a nagyságrendekkel kisebb lélekszámú Dusnokon és Fajszon is a tavalyihoz hasonló számú gyermek búcsúzik az óvoda nagycsoportjától és kezdi az iskolát.
Dunapatajon is évről évre 30 körüli, a Hajós-Miske-Drágszél Általános Iskolában 25 körüli gyermek ül először az iskolapadba.
Mint megtudtuk, nem mindegyik szülő érzi kötelességének a gyermek kötelező iskolakezdését. A Járási Hivatal Hatósági és Gyámügyi Osztálya 17 szülőt kötelezett arra, hogy a kalocsai és a bajai Pedagógiai Szakszolgálat felszólításának tegyen eleget, a gyermekkel együtt jelenjen meg a szükséges vizsgálaton. Ezen ügyek érdekessége, hogy a szülőt kötelező határozat megszületése előtt a szakszolgálat már két alkalommal küldött értesítést a vizsgálat időpontjáról, de azon sem a szülő, sem a gyermek nem jelent meg.