Ha az időjárás nem szól közbe, a kalocsai járásban napokon belül befejeződik a kukorica aratása. Nagy Attila körzetvezető falugazdász arról számolt be portálunknak: idén a Solttól Dusnokig húzódó mezőgazdasági területeken közel 13 ezer hektáron vetettek kukoricát, melynek aratása az október 23.- ünnep és a rossz időjárása miatt kicsit elakadt, de keddtől ismét munkába álltak a kombájnok. A tároló kapacitás, köszönhetően az elmúlt évek pályázati forrásból is megvalósult fejlesztéseinek rendelkezésre áll. Ám több helyen újra kellett gondolni a logisztikát, hogy a még el nem adott búza mellett a kukorica is elférjen.
Az átlagosan hektáronkénti 7 tonna termés közepesnek mondható, de hogy mennyi lesz a termelői eladási ár, azt egyelőre ezer öregasszony sem tudja megmondani. Mégpedig azért nem, mert a kukoricát tisztítani, a minimum 15-16 százalékos víztartalom miatt szárítani kell, és még nem tudni, mennyi tárolási idő után kerül eladásra a tengeri.
Az október 23-24-i csapadékos, hűvös időjárás miatt a csöves kukorica vízleadásának üteme lelassult. A még le nem aratott tengeri természetes száradását a pillanatnyi jó idő segíti, de az őszi munkák időbeni elvégzése miatt sokáig már nem maradhat lábon a kukorica
Jó néhány termelő, hogy a kukorica helyére kerülő őszi búzát időben tudja elvetni, felpörgette a betakarítást, így nagyon sok helyen már nyoma sincs annak, hogy ott hetekkel ezelőtt még lábon állt a sertések csemegéje- mondta Nagy Attila.
A körzetvezető falugazdász fontosnak tartotta hangsúlyozni: most már jól érzékelhető, hogy az egységnyi mennyiségre jutó szárítási költségek az idei évben meg fognak emelkedni. A költségtakarékosság talán azt kívánja, hogy a gazdák még várjanak az aratással, de azokon a táblákon, ahol őszi búza vetését tervezik, erre már sok idő nincs. Nem árt figyelembe venni, hogy október végét írunk.
Saját szárítóüzem hiányában a szárítóval is mielőbb egyeztetni szükséges, mert a kapacitások ott is végesek – tanácsolta Nagy Attila körzetvezető falugazdász.
A nagy felvásárlók azonban kivárnak, az üzletkötés egyelőre áll, így lapzártakor még nem tudni pontosan, tonnánként milyen áron cserél majd gazdát, vagy kerül külföldre a magyar termény.A Kalocsai Falugazdász Iroda tájékoztatása szerint a városban és a környező községekben, gyakorlatilag a kalocsai járás területén 2355 hektár őszi árpát vetettek a gazdák, ami hektáronként közel 5,6 tonnás, jónak nevezhető termésátlagot hozott. A vetésterület nagyságát tekintve idén is az őszi búza vezeti a statisztikát, az összesen 16.155 hektáron 5,11 tonnás termésátlag született. A télnek és a tavasszal jó időben érkezett esőzéseknek köszönhetően volt olyan gazda, aki 7 tonnás termésátlaggal dicsekedhet, ám olyan is akad, aki a mélyebb fekvésű területekről hektáronként csupán 3,8-4 tonna termést takarított be. A gabona minősége 70 százalékban eléri a malmi minőséget. A durum búza, a belőle készülő durum liszt kelendősége töretlen, ám még így is csak 755 hektárnyi területet vettek be ebből a terményből. Az átlagtermés 4,65 tonna hektáronként, de a kisebb termésátlag valószínűleg magasabb felvásárlási árra párosul majd. A csupán 40 hektárnyi tavaszi búza 4,1 tonnás termésátlaga közel van a triticale (árpa-búza keresztezése) hozamához, ami 4,85 tonnás termésátlagot mutat.
Más tájegységekkel ellentétben Kalocsán és környékén továbbra sem népszerű a tavaszi árpa termesztése, amiből 490 hektáron 4,6 tonnás termésátlagot realizáltak azok, akik földterületük egy részét ezzel a növénnyel vetették be. Mint megtudtuk, őszi káposztából és repcéből 2890 hektár területen 2,67 tonna termésátlagot realizáltak a gazdák, akik közül többen 140 hektáron a magborsó termesztésével is foglalkoztak. Az elért hektáronkénti 2,1 tonnás termésátlag ugyan nem a legjobbak egyike, de remény van arra, hogy a felvásárlási ár jövedelmezővé teszti ezt a tevékenységet.
Tájékozódásunk szerint egyelőre mind a termelők, mind a felvásárlók kivárnak, konkrét üzletkötések híján többnyire még csak virtuális felvásárlási árak léteznek. Az egyik nagy kalocsai felvásárló cég szerint jelenleg száz öregasszony nem mondja meg, ősszel milyen áron cserél majd gazdát a jó minőségű búza, amely bizonyosan kelendő lesz. Az árat nagyban befolyásolja, hogy idén sok eső esett, helyreállt a talajvíz szintje a tavalyi aszályos év után. Az egész világon jó lett a gabonatermés, rekordhozamokat takarítottak be Amerikában, Oroszországban éppúgy, mint a hazánkhoz közeli országokban. Ez jelenleg azt a helyzetet teremtette, hogy
tonnánként akár 10 ezer forinttal is kevesebbet ígérnek egy tonna búzáért,
mint azt tavaly ilyenkor tették. Némi támpontot adhat, hogy a malmi búzára tonnánként 38-46 ezer forintos ajánlatok láthatóak az interneten, de külföldi régiókba akár 58 ezer forintos tonnánkénti áron is vinnék a magyar kenyérnekvalót.
Nagy kérdés jelenleg az is, hogy mi lesz a kukorica sorsa, hiszen a mostani kánikulát legalább még egy hétig hasonló követi, az aszályos időben sodródnak kukorica levelek. Kukoricából tavaly mindössze 2,3 tonnás volt az átlagtermés, de akadtak területek, ahol minden kiégett, még kitárcsázni se volt érdemes a növényt. Ugyan a tengeri szeptemberi betakarításáig még szűk két hónap van hátra, a gazdák szerint a nagy hőség ellenére a tavalyi hozamokat nem lesz nehéz felülmúlni.