A kalocsai járásban a július 22-én, hétfőn induló héten gyakorlatilag befejeződött az aratás. A leginkább Olaszországba exportált durumbúzát leszámítva a tavalyi termésátlagok realizálódtak, de termőterülettől függetlenül idén mindenhol jobb a kenyérnek való minősége. Az őszi – téli csapadék hiánya és a tavaszi aszály igencsak aggodalomra adott okot, de a májusi, júniusi esők megfordították a trendet, a gazdálkodók ekkor már jó közepes termésben reménykedhettek. Hogy végül mennyi búza, takarmány került a magtárakba, és mennyit fizetnek érte, arról Szigeti Tamással, az Agrárközösség Kalocsai Irodájának vezetőjével beszélgettünk.
Az aratás kezdete és vége évszázadok óta fontos időpontja az agráriumnak, de hogy milyen és mennyi lesz a termés, azt döntően a vetés és az aratás közötti, úgy bő nyolc hónap időjárása határozza meg. Idén a gazdák hozzáértése és munkája mellett mit adott, és mit vett el a természet?
Talán kezdjük azzal, hogy mit adott búzából. Ugyan településenként, de még azokon belül is változó a termésátlag, a kalocsai járásban learatott hektáronkénti 5,5-6-7 tonna étkezési búza így is szépen meghaladja az országos 5,3 tonnás átlagot.
A durumbúzánál más a helyzet, ennek az egészséges táplálkozás szempontjából nagyon fontos gabonának már későn jött az eső, így a betakarított hektáronkénti 4-5 tonna ugyan elmarad a tavalyitól, de az étkezési búzához hasonlóan jobb a minősége.
Azt kijelenthetjük, hogy a korábbi várakozásokhoz képest jobb a helyzet, ugyanis a nem kedvező időjárási viszonyok a kezdeti becslések idején nem sok jóval kecsegtettek. Az őszi-téli csapadék hiánya és a tavasszal hosszan elhúzódó aszály miatt a növények éppen ebben a fontos időszakban nem jutottak a nélkülözhetetlen vízhez.
EREDETILEG SOKKAL GYENGÉBB TERMÉSRE SZÁMÍTOTTAK A TERMELŐK, VISZONT MÁJUSBAN ÉS JÚNIUS ELSŐ FELÉBEN HIRTELEN NAGY MENNYISÉGŰ CSAPADÉK HULLOTT, AMI FORDÍTOTT A HELYZETEN.
A búzák minőségénél az esős időjárás gondot is eredményezhet, így idén a beltartalmi és toxin vizsgálatokra ismételten kiemelt figyelmet kell fordítani. Az ügyfeleim tapasztalatai szerint nincs gond a mennyiségi és minőségi mutatókkal: a fehérjetartalom kifejezetten jó, de ilyen évjáratokban, amikor kicsi a szem, a sikér relatív mennyisége mindig nagyobb benne.
A MINŐSÉGET ÉS ÁRAT ELSŐSORBAN A SIKÉR MENNYISÉGE ADJA: MINÉL NAGYOBB A SIKÉRTARTALOM, ANNÁL JOBB ÁLLAGÚ, SZEBB KENYÉR ÉS PÉKSÜTEMÉNY KÉSZÍTHETŐ.
Sajnos a gluténérzékenység (cöliákia) rengeteg embert érint. Ezen intolerancia esetén el kell hagyni minden olyan élelmiszert, ami sikértartalommal rendelkezik. Ám e nélkül is csökken a kenyérfogyasztás hazánkban – mondta Szigeti Tamás.
Hozzá tette: az őszi árpa országos vetésterülete idén 218 ezer hektár. A magyarországi átlagos hektáronkénti 5,3 tonna terméshez képest
A KALOCSA KÖRNYÉKI ÜGYFELEK 6-7 TONNA KÖZÖTTI, DE VAN OLYAN TERMELŐ, AKI 8 TONNA HEKTÁRONKÉNTI ŐSZI ÁRPA TERMÉSRŐL SZÁMOLT BE.
A magtárba került növények közül tehát elmondható, hogy az
ŐSZI ÁRPÁNÁL A LEGKEDVEZŐBB A BETAKARÍTOTT MENNYISÉG A JÁRÁSBAN,
álljuk a versenyt a szomszédos megyékkel mind mennyiségben, mind minőségben.
Szigeti Tamás a repcéről szólva elmondta: a baljós prognózisok igaznak bizonyultak, ez a tápanyagigényes növény sínylette meg leginkább az aszályt és azt, hogy sok helyen porba vetették az országosan 296 ezer hektárt.
A 2,9 TONNÁS TERMÉSÁTLAG ALACSONYABB AZ UTÓBBI ÉVEK HOZAMAINÁL, A KALOCSAI JÁRÁSBAN 2,2 TONNA ÉS 3,4 TONNA KÖZÖTT SZÓR A BETAKARÍTOTT MENNYISÉG.
Idén a termés mennyisége és minősége alapján miként alakulnak a felvásárlási árak?
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara előzetes becslései szerint a tavalyihoz hasonlóan 5 millió tonna búza várható országosan. Repcéből a tavalyi mennyiségnél 8,5 százalékkal kevesebbre, 915 ezer tonnára, őszi árpából pedig 3,3 százalékkal többre, 1,1 millió tonnára számítanak.
Ezek az adatok gyakorlatilag megalapozzák, hogy a piaci árak alakulásában a környékünkön sincs nagy elmozdulás.
AZ ŐSZI BÚZÁÉRT TONNÁNKÉNT MINTEGY 50 EZER FORINTOT, DURUMBÚZÁÉRT TONNÁNKÉNT 65 EZER FORINTOT, AZ ÁRPÁÉRT TONNÁNKÉNT 43 EZER FORINTOT, A REPCÉÉRT KÖZEL 110 EZER FORINTOT FIZETNEK A FELVÁSÁRLÓK,
amennyiben velük szerződést kötöttek.
Aki nem szerződött, és az őszi búzáját most szeretné értékesíteni, az jelenleg tonnánként 45-48 ezer forintos felvásárlási árra számíthat – tájékoztatta portálunkat Szigeti Tamás, az Agrárközösség Kalocsai Irodájának vezetője.