Hercegszántón május 16-án, csütörtökön hirdették ki a Duna-Tisza közi borászatok és kereskedelmi pálinkafőzdék számára meghirdetett verseny eredményeit. A Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat által meghirdetett versengést az hívta életre, hogy térségünk az ország egyik legnagyobb szőlőtermelő vidéke, kiváló borok és pálinkák szülőhazája. A megye egészét a több évszázados múltra visszatekintő pálinka- és borkészítési hagyományok jellemzik. Ezt az értéket, hagyományt kívánta a megyei önkormányzat támogatni, amikor versenyt hirdetett a Duna-Tisza közi borászatok és kereskedelmi pálinkafőzdék főzdék részére.
Rideg László, a Bács-kiskun Megyei Közgyűlés elnöke nyitó beszédében kiemelte, hogy a megyei önkormányzat azon kevesek egyike, amely felismerte, hogy a megyei termékek versenyeztetése kiváló eszköze a piacra jutás támogatásának, egyben a megyei identitás alakításának is.
Idén festői környezet adott otthont a megye bora és megye pálinkája választásnak. A Karapancsa Kastély és Major vadregényes holtágakkal szabdalt világa, a gímszarvasok és a nagyvadak évszázadok óta kedvelt területe, az egykori Bellyei Uradalom egyik központja, két kastélyból és majorsági épületekből áll, a 100 százalékos állami tulajdonban lévő Gemenci Erdő- és Vadgazdaság Zrt. ékköve.
Bács-Kiskun megye pálinkája, Bács-Kiskun megye legeredményesebb pálinkafőzdéje
Bács-Kiskun megye klímája kifejezetten kedvez a gyümölcs, kiemelten a barack, szilva, meggy és a körte termesztésének. Térségünk zamatos gyümölcseiből kiváló pálinka készíthető, melyre számos példát is találhatunk a megye k főzdéi között.
Ebben az évben meggy, birs, barack, körte, szilva, szőlő és törkölypálinkával lehetett nevezni, a megyei önkormányzat versenyére 38 féle pálinka érkezett.
A versenyen a nedűk kiválasztását szakmai bizottság végezte, melynek tagjai a Pálinka Nemzeti Tanács által regisztrált pálinkabírálók.
Az eddigi versenyekkel ellentétében hazánkban elsőként választották azt a lehetőséget, hogy csak a kereskedelmi forgalomban kapható pálinkával lehetett nevezni. Ezzel az objektivitás garanciája mellett, szoros versenyben sikerült a legjobbak közül is a legjobbat megtalálni.
Mint a díjátadón elhangzott: a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzatnak célja a kereskedelmi főzdék munkájának elismerése, hogy termékeiket marketinggel és médiatámogatással segítse hazánkban és a határainkon túl is.
Bács-Kiskun megye bora, Bács-Kiskun megye feltörekvő borásza
Az idei megmérettetés alkalmával térségünk legkiválóbb fehér, rosé és vörös borát egy független, elismert szakemberekből álló bizottság zsűrizte. A megye borának kiválasztására ettől az évtől csak kiskereskedelmi forgalomban kapható tétellel lehetett nevezni, amelynek kiskereskedelmi ára nem haladja meg a 2000 forintot és a termelő minimum 1000 palackkal rendelkezik.
Mindezek mellett második alkalommal hirdették meg a Bács-Kiskun Megye Feltörekvő Borásza címet, melyre az elmúlt években kimagasló eredményt elért borászátokból nevezhettek a hegyközségek elnökei.
A kiválasztást 5 fős szakmai zsűri végezte. Először a Megye Bora címet ítélték oda, majd ezt követte a Bács-Kiskun Megye Feltörekvő Borásza címet, melyeket a borbíráló bizottság a beérkezett ajánlások alapján, valamint a borász legkiválóbb tételeiből, munkájából küldött minták alapján választottak ki.
A rendezvényen bemutatkozhattak azok a borászatok is, akik a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Vajdasággal közös programjába, a Danube Wine Route című projektbe kapcsolódtak be.
Az általuk hozott borokból a vendégek szavazata alapján választották ki a „Duna Borút Kedvenc” borát.
A vendégek legkedveltebb bora a Szentpétery Borpince Néró rosé bora lett.
A Bács-Kiskun Megye Pálinkája 2019 választás eredménye:
Bács-Kiskun Megye Pálinkája 2019 elismerést a Mátyás Pálinkaház Mátyás szilvapálinkája kapta.
A Bács-Kiskun Megye Legeredményesebb Pálinkafőzdéje 2019 választás eredménye:
Bács-Kiskun Megye Legeredményesebb Pálinkafőzdéje a Mátyás Pálinkaház lett.
A Bács-Kiskun Megye Bora 2019 választás eredménye:
A legjobb fehérbor kategória győztese a Font Pincészet Irsai Olivér 2018 bora lett.
A legjobb rozébor címet az Eredet Pincészet Kékfrankos Rosé 2018 bora kapta.
A legjobb vörösbor a Koch Pincészet Kékfrankos 2017 bora lett.
Bács-Kiskun Megye Feltörekvő Borásza címet
Sziegl-Nagy Petra és Sziegl Balázs nyerte el.
Szerkesztőségünk és valamennyi olvasónk nevében gratulálunk az elismerésekhez!