A hétfő reggelre Kalocsa térségében hullott eső csak annyit használt a szomjazó földeknek, mint „halottnak a szenteltvíz”, ugyanis az elkövetkezendő napokban kilátás sincs jelentősebb mennyiségű csapadékra. A természetes víz hiánya komoly veszélyt jelent a mezőgazdaságnak, a szárazság akadályozza az őszi munkálatokat. A napraforgó, kukorica betakarítása után szántásra, talajmegmunkálásra váró földek a nyár közepe óta tartó vízhiány következtében por szárazak. Az őszi vetés elkezdéséhez mindenképpen több csapadékvízre lesz szükség.
Kicsit korai volt az öröm az indián nyár testet-lelket gyönyörködtető kitolódása miatt, ám ami a fűtésszámlának, a közérzetünknek jó, az a mezőgazdaságnak százszorosan hátrányos.
A térségben működő nagyobb mezőgazdasági vállalkozások vezetői szerint aszeptemberi esők előtt vetett repce egy ideg jól fejlődött, de az azóta tartó szárazság már a repcét is erősen megviseli. A száraz, rögös talajban nagy foltokban nem indult meg a kelés, a területeken jól látszik, hol kell a magot újra vetni. A száraz talajban a vasárnap éjjeli, hétfő hajnali eső ellenére nehéz, vagy lehetetlen megfelelő magágyat készíteni.
A legnagyobb aggodalmat most az okozza: mi lesz, ha marad az átlagosnál jóval melegebb, nagyrészt napos, csapadékmentes idő, és a novemberre jellemző hidegfrontok is kevés esőt hoznak.
Az időjárás előrejelzés szerint a tértségben kedden várható még eső, az azt követő napokban legfeljebb pénteken hullik 1 milliméter csapadék. Nem jó hír ez a gazdálkodóknak, mert az őszi vetéseknek ha másként nem megy, ahol lehet, öntözéssel kell megkapniuk a szükséges vízmennyiséget, hogy a növényi kultúrák így „menjenek” a télbe.
A szakemberek egyelőre abban bíznak, hogy az előrejelzés szerint november második hetében már megérkezik a késő őszre jellemző esős időszak. Különben úgy járunk, mint a Dunával, ahol amióta mérik, ilyen alacsony vízállást még nem regisztráltak.