Az elmúlt napok csapadékmentes időjárása, a hőmérő higanyszálának plusz tartományba felkúszása, a szél jótékony hatása következtében a kalocsai járásban folyamatosan csökkent a belvízzel elöntött területek nagysága, de még így is több száz hektár van víz alatt. Nagy Attila főfalugazdász arról tájékoztatta portálunkat: pontos adatok még nincsenek, mert az olvadás, a csapadékos időjárás következtében a földutak nehezen járhatók. Annyi azonban bizonyos, hogy a fagyos talaj mélyebb rétegekben történő kiengedése arányában nő a föld vízáteresztő képessége, csökken a talajvízzel borított, már bevetett vagy vetésre váró területek nagysága.
Aki az 51-es, 52-es, 53-as főutakon, vagy az alsóbb rendű utakon közlekedik, szemmel is jól érzékelheti, milyen hatalmas területek állnak víz alatt. Igazi kárt egyelőre azokon a területeken elvetett növényi kultúrák szenvednek, amelyeket még az ősszel vetettek el.
A Kalocsát Kiskőrössel összekötő úton haladva, de Dunapataj irányába is azt tapasztaltuk, hogy helyenként
hatalmas kiterjedésű „tengerszemek” tarkítják a zöld táblákat.
Egy-egy ilyen víz borította terület azért is elkeserítő, mert gyakran csak pár tíz méterre van a belvízlevezető, illetve öntöző csatorna, de az éltető elem gravitációs úton nem tud eljutni a csatornába. Több gazda árok nyitásával próbál utat törni a víznek, de ez nem mindig sikerül, mert például az út menti árkok mentén felgyülemlett belvíz azért nem képes a befogadóba jutni, mert az is színültig van.
És ha már mezőgazdaság, nem feledkezhetünk meg arról, hogy az előző hetek évszakhoz képest rendkívül hideg időjárása, a fagyos éjszakák óriási károkat okoztak a gyümölcsösökben és a szőlő ültetvényekben. A fagyokat megelőző tavaszias időjárás hatására kibújtak a rügyek, amelyek néhány nap múlva elfagytak. Szakemberek szerint e tekintetben nem alaptalan a vészharang kongatása, de azért még bízhatunk abban, hogy a természet megújuló ereje egyfajta „biológiai csodára” lesz képes és korrigálja a most siralmasnak látszó helyzetet.