Köszöntő beszédével Gáspár Ferenc, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Bács-Kiskun megyei elnöke adta meg a kezdőlépést a NAK Kalocsai Szolgáltató Központja felavatása alkalmából január 22-én, hétfőn rendezett ünnepségnek, amelyen a magyar agrárium számos neves személyisége megjelent. A Tomori utca 36. szám alatti, külső és belső megjelenésében reprezentatív, modern irodaépület előadótermében az ország első vidéki, egyben a megye első Szolgáltató Központja munkatársai, a járás polgármesterei és közigazgatási vezetői előtt elsőként Font Sándor a választókörzet országgyűlési képviselője, az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottsága elnöke mondott beszédet.
A képviselő hangsúlyozta: Bács-Kiskun, ezen belül a kalocsai térség már csak földrajzi elhelyezkedése révén is első abban, hogy itt állítják elő a legtöbb fajta mezőgazdasági terméket. A politikus emlékeztetett arra, hogy a szomszédos Hajós-Baja-, a Kunsági borvidék és a megyeszékhelyhez közeli szőlő – és gyümölcsültetvények, nem beszélve az itt évszázadok óta termesztett növényi kultúrákról, a termények olyan változatos képét mutatják, ahol a falugazdásznak sokirányúan felkészültnek kell lenni.
Font Sándor rámutatott: a különféle pályázatok benyújtása, a földalapú támogatások igénylése mind-mind olyan formai kötöttségeket tartalmaznak, amelyhez gazdafejjel gondolkodó, ugyanakkor hozzá értő és precíz, az adminisztrációban jártas szakemberekre van szükség. A képviselő emlékeztetett, hogy a kormány az agrárgazdaságot stratégiai ágazattá nyilvánította. A GDP egyik meghatározó részét immár a mezőgazdaság adja. A képviselő köszönetét fejezte ki a később felszólaló vezetőknek, amiért a jövő agrárgazdasága formálásában fontos szerepet játszó kalocsai Szolgáltató Központ létrehozását támogatták.
Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke beszédében egyértelművé tette, hogy a kalocsai és az ehhez hasonló központok a Kamara szakmai tudásának és információs bázisának pillérei.
Fontos szerepük van abban, hogy a gazdálkodókhoz mindaz a tudás és információ eljusson, amely a hétköznapok munkájában és a jövőjük tervezésében segíti őket. Mint elhangzott,
az országban 650 falugazdász dolgozik, de hamarosan újabb 100 tanácsadót állítanak munkába, hogy a tudomány legújabb vívmányai minél hamarabb eljussanak az érintettekhez.
Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara nemrégiben újraválasztott elnöke, mint a falugazdászok munkáltatója arról beszélt, hogy az olyan új szolgáltató központokban, mint amilyen a kalocsai is, a kamara több százezer tagja gyakorlatorientált, a legfrissebb információkon alapuló támogatásra számíthat.
Az erőfeszítések eredményeként a falugazdász hálózat fontos része a vidéknek. A falugazdászok 2014 óta 1000 milliárd forint lehívásához nyújtottak segítséget. Az EU székhelyén, Brüsszelben is foglalkoztatnak két munkatársat annak érdekében, hogy már a jogszabálytervezetek időben eljussanak a gazdákat segítő szervezetekhez. Györffy Balázs bejelentette:
május 1-jétől olyan jégkármentesítő rendszer áll szolgálatba, amely 50 milliárd forint mezőgazdasági értéket képes megóvni.
Ebben az összegben nincsenek benne az esetleges jégkárral érintett mezőgazdasági épületek, egyéb berendezések.
Mint a beszédeket záró Gáspár Ferenc elmondta: a kalocsai szolgáltató központ élére Nagy Attila falugazdászt nevezték ki, a szakember a megye vezető falugazdászi tisztét is betölti.
Az esemény a Szolgáltató Központ ünnepélyes átadásával zárult.
A nemzeti színű avatószalagot Font Sándor, Jakab István, Györffy Balázs, Gáspár Ferenc és Kovács Ernő, a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja vágta át.