A Nemzetközi Sakkszövetség döntése értelmében, hazánkban kerül majd megrendezésre a 46. sakkolimpia, amelyet várhatóan a fővárosban, a Hungexpo területén rendeznek meg mintegy 3500 résztvevővel.
Ezzel a döntéssel az a megtiszteltetés érte országunkat, hogy a világ ötödik legnagyobb sporteseményének adhat otthont Budapest, amely már önmagában is több, mint sportdiplomáciai siker, dicső sakkhagyományaink elismerése és annak megkoronázása.
Mindezt Szabó László, a magyar szövetség elnöke így kommentálta:
„A sakk Magyarországon otthon van. Hazánk legalább százötven éve a versenysakk élvonalába tartozik. Az olimpiai érmek tekintetében pedig végképp az egyik legsikeresebb sakknemzet vagyunk.”
Hiszen már az első olimpiát is mi rendeztük meg 1926-ban (amely akkor még nem volt hivatalos – A szerk.), amit mi nyertünk meg.
A Szovjetunió, illetve Oroszország után öt-öt győzelemmel az Amerikai Egyesült Államok és Magyarország voltak a legeredményesebbek a sakk olimpiák történetében. Már az első két hivatalos sakkolimpiát Magyarország nyerte 1927-ben és 1928-ban. Olyan csapattagok ültek nemzeti színeikben az asztaloknál, mint Maróczy Géza, Nagy Géza, Vajda Árpád, Havasi Kornél, Steiner Endre.
A magyar válogatott csapat dicső eredménysorát a sakkolimpiákon 3 arany, 7 ezüst és 2 bronzérem fémjelzi. Az eddigi sakkolimpiák összesített eredményei alapján Magyarország csapata szerezte a legtöbb pontot, valamint a legtöbb mérkőzést is válogatottunk nyerte.
Portisch Lajos játszotta a legtöbb játszmát sakkolimpián (260-at), ő aratta a legtöbb győzelmet (121) és szerezte a legtöbb pontot (176,5), aki csapatban már kétszeres olimpiai bajnoknak vallhatja magát.
Ma hazánkban közel százhetven egyesületben sakkozik versenyszerűen mintegy 10000 játékos a pepita táblák varázslatos világában. Ennek igazolására álljon itt egy töredék versrészlet, hogy miért népszerű játék a sakk.
„Soha még e játéknál szebb játék nem létezett;
Egyszerre van művészet a játékban és játék a művészetben”.
(ismeretlen perzsa szerzőtől)