Eddigi legnehezebb versenyén, egy teljesen új kategóriában, az Age Groupban indult az osztrák Kaprunban megrendezett Spartan versenyen az ordasi Véger Judit, ahol egészen a kilencedik helyig jutott. Ezzel meghívást kapott nyárra, az Olaszországban megrendezett Spartan Európa-bajnokságra. A KALOhírek ennek apropóján kérdezte.
- Mikor és hogyan kerültél kapcsolatba a Spartan versenyekkel?
- Ábel, a kisfiam 2014. szeptember 14-én született. A terhesség, az utána következő depresszió hatására jó sok kiló felszaladt rám. Rádöbbentem, hogy senki nem fog helyettem tenni annak érdekében, hogy jobban érezzem magam a bőrömben, elkezdtem hát edzeni, otthon a szoba bicajomon. Egyik hajnalban, amikor tekertem, megláttam a youtube-on egy videót a Spartanról. Azonnal magával ragadott. Elhatároztam, hogy egyszer én is ott leszek egy ilyen versenyen, egy évre rá pedig ez be is következett.
- Mikor és hol volt az első megmérettetésed?
- 2017. januárban volt az első spartan versenyem Csehországban. Fantasztikus érzés volt. Én is ott voltam azok közt, akikre olyan nagy szemekkel néztem még egy éve a szobabicikliről. Soha nem a jó helyezés a célom, de ettől függetlenül mindig a maximumot adom ki magamból, nem szeretnék szégyent hozni a családomra.
- Milyen versenyeken vettél részt eddig?
Három téli spartan, egy nyári (Csehország, Lengyelország, Szlovákia és Ausztria), Magyarországon pedig számos terepfutó versenyen jártam eddig. Minden évben „kötelező elem” a Szelidi-tó futás, amit imádok. A révbérpusztai puszta futás is nagy kedvenc, de futottam már Pécsen a tv-toronyhoz fel és le, Szekszárdon, a Bodrin, mesés volt a gánti bauxitbányánál futni, vagy a bakonyi Tündérhegyen, a paksi „Brutál atomon” is mindig ott vagyok. És persze minden közösségi futáson igyekszem részt venni, amit a futócsapatom a Kalocsai Földön Futók Szakosztálya szervez.
- Hogyan készülsz egy-egy versenyre?
- Heti 4-6 napot edzek. Kardió és súlyzós edzések felváltva meg persze a futás. Ez alkalmanként 1-1,5 óra. Nagyon szeretem. Sokat tekerek állva a szobabiciklin súlymellényben, ez nagyon jó felkészülés a hegyi futásokhoz és az ugrálókötél is jó barátom.
- Ha jól tudom, kisfiad is Spartanozik…
- Igen, ő is elkezdte. Amióta Ábel is indul a gyerek futamokon ad egy óriási löketet a pályán az a tény, hogy nagyon vár le a hegyről, hogy vigyem a saját futamára. Nagyon örülök, hogy a fiamnak nem idegen a mozgás, nem a képernyő előtt ül egész nap, hanem sokkal inkább a játékot választja. Ezt annak tudom be, hogy tőlem is ezt látta. Nem fogok belőle sportolót csinálni, de ismernie kell a való világot nem csak az internet szemüvegén keresztül.
- Eldöntötted már, hogy vállalod-e az EB meghívást?
- Még nem határoztam el, hogy kimegyek-e az EB-re. Nem szeretnék ettől több időt elvenni a családomtól. Bár azt hiszem itt ez csupán egy kifogás és pusztán a fejemben nem született meg még az elhatározás.
Hogy mi is a Spartan? A Joe DeSena, a világszínvonalú atléta által Vermont sziklás hegyei között létrehozott Spartan egy életmód. A különböző hosszúsági futó távokat jellegzetes akadályok nehezítik: sár, szögesdrót, falak, tűz és kötelek, amit időre kell megtenni. De nem csak ennyi. Egyszerre sport, közösség, életfilozófia, egy edzés- és táplálkozási program, amiket napi tippek, podcast, könyvek sora, gyerekprogramok, külön felszerelések, médiacsatorna, egy NBC sportprogram, egy digitális magazin is segít.
Ha többet szeretnél megtudni Véger Juditról vagy magáról a Spartanról, bővebben itt olvashatsz még róla.