Az alábbi levél aláírói közül Dr. Bíró Gáspár december 14-én, kedden juttatta el szerkesztőségünkbe a lentebb olvasható dokumentumot, amelyet változtatás nélkül, szerkesztett formában tárunk olvasóink elé. Dr. Bíró Gáspár a levél átadásakor kifejtette: fontosnak tartja elmondani, hogy az írás tartalma és az aláírások még akkor születtek, amikor nem lehetett tudni, a kormány előterjesztésére az Országgyűlés szavaz arról, hogy a Szentháromság tér a dokumentumban szereplő, általuk is megfogalmazott indokok alapján 100 évre a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye kezelésébe kerüljön. Dr. Bíró Gáspár szerint a levél aláírói egyetlen párthoz sem tartoznak, közöttük egyedül a város hosszú távú érdekei mentén való közös, azonos gondolkodás a kapocs. Mint elhangzott: Dr. Filvig Gézának, Kalocsa város polgármesterének szintén a tegnapi napon juttatták el a levelet, amelyre reagálva a város vezetője ma délutánra kezdeményezett egy találkozót az aláírókkal. Amint újabb információnk lesz az ügyben, arról tájékoztatjuk olvasóinkat.
Levél a Polgármesternek és a Képviselőknek
„Polgármesteri Hivatal Kalocsa
Szent István király út. 35.
Dr. Filvig Géza Polgármester
Tisztelt Polgármester Úr!
2021. november 22-én, a Kalocsai Önkormányzat képviselőtestülete egyhangú döntésével kifejezte azon szándékát, miszerint a Szentháromság téren, a feltárt korabeli romtemplomok helyén vissza kívánja állítani a kétsávos forgalmi utat, ezzel maradéktalanul elpusztítva Magyarországon egyedülálló, a 13. század elején, kápolnakoszorús, keresztházas későromán-koragót stílusban épült templomunk jelentős részét
Az „Athéni Charta” (1931), azaz a műemlékek védelméről szóló nemzetközi egyezmény mindenkire vonatkozóan védi ezeket az értékeket.
Az érsekség több éves küzdelemmel, az anyagi források biztosításával, az állam támogatásával eljutott addig a pontig, hogy a teljes tér átépült, a romfalak feltárása befejeződött. Elkezdődött az épített örökség, a romrekonstrukció megvalósításához szükséges támfalrendszer építése, jelentős régészeti feltárások mellett.
A hátralévő munkákhoz a pénzügyi fedezetet az állam biztosította. Az érsekség érvényes örökségvédelmi építési és régészeti engedély birtokában van. Nagy erőkkel, érvényben lévő szerződések alapján végzi a kivitelezést. Szükség volt, előre nem látott közműfejlesztésekre, az orosz katonák exhumálására és újra temetésére is.
A feltárt műemlék bemutathatósága emeli városunk értékeinek összességét, jelentősen emeli a nemzetközi ismertségünket, növeli a városban megjelenő vendégek számát, jelentős turisztikai forgalmat képvisel, nagyban növeli a város rangját.
Az állam is azért adott anyagi segítséget, mert az országos értékeket védi.
A végleges kialakítás után, véleményünk szerint eséllyel pályázhatunk a világörökségi díj elnyerésére.
A városvezetés döntésének megfelelően a kétsávos forgalmi utat helyre kellene állítani. A terület nem alkalmas a forgalom megnyitására. A munkák még zajlanak, nyitott munkagödrök, folyamatban lévő régészeti kutatások, épülő támfalak jellemzik a munkát, de az idő rövidsége sem tenné ezt lehetővé.
A közgyűlésen elhangzott, hogy ezért elkerülő út javasolt, melyhez az érsekség saját két udvarát is felajánlotta egy elkerülő út biztosítására, a páratlan kultúrtörténeti értékű romkert védelme érdekében, ami által biztosítható a terület forgalom alóli mentesítése.
Keresztény és magyar múltunk a jövőnk építésének megalapozója.
Alulírottak, támogatjuk a kápolnakoszorú és keresztház védelmében a tér forgalommentes megmaradását, a 11. és 13. századi templom látogathatóságát. Az a véleményünk, hogy ez a megoldás a város javát hosszú távon szolgálja és értéket valósít meg.
A fentiek szellemében kérjük a tisztelt képviselőket, hogy még egyszer gondolják át döntésüket, s hosszú távra szólóan hozzák meg új határozatukat.
Kalocsa, 2021. december 03.”
Aláírók:
Dr Bíró Gáspár, Dr. Feke Gyula, Dr. Fricz Péter, Guzsván László, Guzsván Lászlóné, Dr. Kákonyi Gábor, Kovács Csaba, dr. Lisztóczky László, Sziráki Szilárd, Varajti László