Míg néhány héttel ezelőtt egymást érték az ünnepi alkalmak, (harangszentelés, harangdaruzás, Áder János látogatása, Szent Asztrik ünnepe, térfeltárás) addig mostanra mintha nyugvópontra jutott volna a kalocsai Szentháromság tér. Bizonyos szempontból ez történt.
Amikor a munkálatok állapota felől érdeklődünk, mint mindig, most is Vörös Mártához, a Kalocsa-kecskeméti Főegyházmegye főépítészéhez fordultunk, aki maga is nyugtázta, hogy valóban lelassultak a tér újraburkolását megelőző – kötelezően elvégzendő – régészeti feltárások.
A szakember elmondta, hogy korábban az esőzés, a napokban a havazás és a hideg szabott gátat a munkavégzésnek. Emlékeztetett, hogy ahhoz, amit most csinálnak, elvileg már áprilisban rendelkeztek a szükséges engedélyekkel, egyes gáncsoló tényezők miatt mégis szűk féléves csúszással kapott tényleges zöld jelzést a projekt – így elkerülhetetlenül belecsúsztak a télbe. A földből előkerült, illetve vélhetően benne lévő maradványok állagát tekintve pedig az esős, saras időben nem lehet nekiállni azok feltárásának.
A legkorábbi időszak, amiből már kerültek elő beazonosítható emlékek, az a barokk építés ideje. Nagyon sok bezuhant kődarabot és faltestet rejt a téren a föld, amelyekből helytelen következtetéseket lehet tisztázni, vagy újakat levonni. Egy korábbi feltételezés szerint például volt egy fiatornya is a főszékesegyháznak, amelyre eddig semmilyen konkrét jelet nem találtunk sem a felújítás, sem a térmunkák során. Ilyen építészeti megoldásokból a Halászbástya épületén látható rengeteg.– meséli Vörös Márta.
Azért tűnik úgy, hogy egy lassú folyamat, ami most történik, mert valóban az. Sőt, szinte biztos, hogy a tél teljesen meg is fogja állítani ezt – tekintett a jövőbe az építészmérnök, megerősítve korábbi nyilatkozatát, miszerint olyan aprólékos, mélységi régészeti feltárást, amilyen a Főszékesegyház padozata alatt történt, nem terveznek a Szentháromság téren.
Azt viszont nyomatékosította, hogy ha arra utaló nyom kerülne elő, hogy korai építmény, vagy korábbi templomidőkből létező műhely-nyomokat rejt a föld, azokat pontszerűen fel fogják tárni. Ennek lényege, hogy ha megtartható falmaradványra lelnek, akkor az semmiképpen ne temetődjön vissza, hanem kerüljön megtartható és megmutatható formába.