Nyílt nappal és az érsekkerti Platán rendezvényközpontban megtartott ünnepélyes átadórendezvénnyel lezárult a Kalocsa Szíve Program, melynek célja Kalocsa város történelmi városmagjának integrált turisztikai vonzerőfejlesztése, ezáltal az épített és kulturális örökség megőrzése, és látogatóbarát fejlesztése volt. A projekt Kalocsa Város Önkormányzatának vezetésével, az Incrementum Érseki Vagyonkezelő Központ, valamint a Kalocsai Vagyonhasznosítási és Könyvvezető Kft. részvételével valósult meg.
A megújult Platánban megtartott zárórendezvényt rövid kulturális műsor vezette fel, Perity Anna és Juhász Anna Lilla, a Liszt Ferenc AMI növendékei lélekemelő énekléssel, Kállai Sándor a városi könyvtár munkatársa Veres Péter Én nem mehetek el innen című művéből előadott részlettel járult hozzá az ünnepi hangulathoz.
Fizikai után lelki építkezés következik
A megjelentekkel elsőként Font Sándor, országgyűlési képviselő osztotta meg projekttel kapcsolatos gondolatait. Beszédét mindazok munkájának megköszönésével kezdte, akik hozzájárultak a projekt sikerességéhez. Méltatta dr. Semjén Zsolt és Török Ferenc állhatatos munkáját, a DARFÜ segítő közreműködését, és dr. Bálint József a projekt átvétele óta tanúsított pozitív hozzáállását. Mint utalt rá, a rendszerváltás előtt negyven évvel hiába próbálták a Kalocsától elválaszthatatlan értékrendeket kiiktatni, városunk megmaradt a nevelés, a kultúra, és a hitélet pezsgő központjának. A Kalocsa nevével egybeforrt értékek megőrzéséért és továbbörökítéséért tett törekvések közé illeszkedik a Kalocsa Szíve Program is.
Forrás: Borbély-Juhász Ágnes / KALOhírek
A képviselő úgy fogalmazott: a projekt fizikai építkezési után, eljött a városlakók lelki építkezésének ideje, majd azt kívánta minden kalocsainak, hogy érezze magáénak a projektet, érezze azt, hogy jó kalocsainak lenni, itt letelepedni, és büszkén bemutatni másoknak is az itteni épített és egyéb értékeket.
Együttműködés, összefogás kell a sikeres működtetéshez
Dr. Bálint József polgármester szintén azzal kezdte mondandóját, hogy megköszönje minden illetékes projekthez nyújtott munkáját, név szerint kiemelve Lázár János miniszterelnökséget vezető miniszter, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Vitályos Eszter államtitkár, Farkas Zoltán DARFÜ vezető, és Török Ferenc előző polgármester erőfeszítéseit.
Forrás: Borbély-Juhász Ágnes / KALOhírek
Szavai szerint szükség volt az új bázisokra, hogy a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye értékei, Kalocsa város népművészete, a pingálás, a tánc, az ének, a hímzés, valamint az idegenforgalmi rendezvények, attrakciók méltó körülmények között mutatkozhassak be, mindez mellett pedig nem titkoltan bevételeket is remél a létesítmények üzemeltetésből. Hangsúlyozta, ezt csak a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye, Kalocsa város és az idegenforgalmi cégek szoros együttműködésével tudja elképzelni. Mint mondta, az idegenforgalom fellendítésén túl a helyiek életkörülményei is javultak, és reméli Kalocsa továbbra is egy kis ékszerdoboz lesz a Duna mentén.
Forrás: Borbély-Juhász Ágnes / KALOhírek
A polgármester a projektelemekről is szólt. Emlékeztetett, a Tájház már kora tavasszal megkezdte a vendégek fogadását, a temetőben lévő Kálvária már szintén hónapokkal ezelőtt elkészült. Az egykori Nagyszeminárium épültében kialakított látogatóközpont tartalommal való megtöltését még meg kell szervezniük. A Schöffer Gyűjtemény és a Chronos 8 fénytorony városunk neves szülöttének Schöffer Miklósnak a munkásságát immár méltó formában őrzi, utóbbi a város dinamizmusát is tükrözi. A Csillás parkban városunk megfelelő körülmények között fogadhatja vendégeit, immár attrakció számba megy az Asztrik térhez, majd az érsekkerthez vezető turistaútvonal is. A Platán rendezvényközpontnak, a házasságkötő pavilonnak és a megújult szökőkútnak [valamint a korábban felújított szabadtéri színpadnak – A szerk.] köszönhetően az érsekkert ismét pezsgő kulturális helyszínné válhat.
Gondolatait egy mandinka mondással zárta, mi szerint „sok kis ember sok kis helyen, miközben sok kis dolgot megtesz, megváltoztathatja a világ arcát”. Kalocsa tekintetében reméli, hogy azáltal, hogy sok kis ember tette a dolgát, sikerül megváltoztatni a város arcát. A konzorciumi együttműködésnek köszönhetően pedig a város elnyerheti megérdemelt pozícióját a hazai és nemzetközi turisztikai versenyben egyaránt.
Forrás: Borbély-Juhász Ágnes / KALOhírek
Ezt követően dr. Bábel Balázs Kalocsa-Kecskeméti érsek, Font Sándor, dr. Bálint József és Loibl László a projektgazda Vagyonhasznosítási és Könyvvezető Kft. ügyvezetője ünnepélyesen átvágta a Platán bejárata előtti nemzeti színű szalagot, majd közös koccintásra, kötetlen eszmecserére és nem utolsó sorban az épület megtekintésére invitálta az ünneplő vendégeket.
Forrás: Borbély-Juhász Ágnes / KALOhírek
2016. március 31-től a beruházás minden eleme látogatható lesz
A szalagátvágást követően Bábel Balázs érsek, Vörös Márta főépítész, Kaló Krisztián az Incrementum Érseki Vagyonkezelő Központ igazgatója, Font Sándor országgyűlési képviselő, Bálint József polgármester és Loibl László ügyvezető közös sajtótájékoztatót is tartott.
Forrás: Borbély-Juhász Ágnes / KALOhírek
Font Sándor a projekt megálmodásától a zárásig vezető út nehézségeiről beszél, amit Bábel Balázs érsek is felidézett, kiegészítve Vitályos Eszter államtitkár segítő kulcsszerepének megemlítésével. Az egyházmegye vezetője a projekt sikerességének kulcsát a kalocsai emberek hozzáállásában, vendégszeretetében látja. Vörös Mártától megtudtuk, március 31-re befejezik az Astriceum érseki múzeum építési munkálatait, a nyitást június elsejére tervezik. Bálint József a Kalocsa Szíve Programmal szoros összefüggésben a minőségi szálláshelyek hiányának orvoslását további feladatként jelölte meg. Azt is elmondta: a most átadott létesítmények jövőbeni üzemeltetésében nehézségekre számít. Erre vonatkozóan Loibl László komoly költségeket vizionált, de mint hangsúlyozta, erről egyelőre tárgyalások folynak, szerződéskötésekre csak a tavasz folyamán kerül majd sor.
A projekt hivatalos zárórendezvénye a sajtótájékoztatót követően véget ért, a nagy nyilvánosság számára azonban csak ezt követően, egy órától indult be a vérkeringés. A projekt munkatársai ugyanis egészen öt óráig várták a látogatókat a projekt minden egyes helyszínén, készülve számukra egy nap végi nyereményjátékkal is. Minderről külön írásunkban olvashatnak.
Forrás: Borbély-Juhász Ágnes / KALOhírek
Előzmények
Kalocsa Város Önkormányzatának képviselő-testülete 2012 elején fogadta el a Haynald Városfejlesztési Stratégiát, mely hat fő terület megjelölésével – gazdaságfejlesztés és innováció, infrastruktúrafejlesztés, intézmények fejlesztése, humánerőforrás-fejlesztés, zöldgazdaság-fejlesztés, turizmusfejlesztés – szabott új fejlesztéspolitikai irányt a városnak.
Ezen irányok mentén született meg a politikai ciklusokon átívelő, középtávú Kalocsa Szíve Program. Ennek első üteméhez Kalocsa Város Önkormányzata (konzorciumban az Incrementum Érseki Vagyonkezelő Központtal és Kalocsai Vagyonhasznosítási és Könyvvezető Kft. közreműködésével) 2012 májusában turisztikai kiemelt projektötletet nyújtott be a Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökséghez „Kalocsa Szíve Program” címmel.
A Kormány 1312/2013. (VI. 7.) Korm. határozatában döntött a „Kalocsa Szíve Program” kiemelt projektként történő nevesítéséről, 100 százalékos támogatási intenzitással, és hozzájárult ahhoz, hogy a részletes projektjavaslat benyújtását követően a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a támogatási szerződést a konzorciumi tagokkal megkösse.
Török Ferenc polgármester 2013. június 13-án jelentette be, hogy a kitartó lobbinak és a szakmai előkészítő munkának köszönhetően nyert a Kalocsa Szíve Program. Néhány héttel később, június 27-én szavazta meg a képviselő-testület, hogy a város benyújtsa részletes projektjavaslatát „Kalocsa Szíve Program – integrált turisztikai vonzerőfejlesztés Kalocsa érseki város barokk történeti városmagjában” címmel. A testület döntése értelmében aláírható a konzorciumi megállapodás, és megtörténhet a kiemelt projektötlet projektjavaslatként történő benyújtása a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez, majd az értékelést követően a Regionális Operatív Programok Irányító Hatósága nevében eljáró Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft.-vel megköthető lesz a támogatási szerződést, amit követően indulhat a megvalósítás.
Ez végül a Kálváriánál 2014 nyár végén kezdődhetett meg, miközben a lakosságnak látványtervekkel átszőtt háromdimenziós videókon is bemutatták a projektelemeket. Következő lépésként a Tájház és Platán építési munkálatai kezdődtek el. Előbbi idén márciusban már meg is kezdte a vendégek fogadását. Majd a látogatóközpont, és a két Schöffer hagyaték felújításának startja következett.
Időközben a kalocsai érsekség is megkezdte „saját részének” kivitelezését a volt papi kollégium átalakításával. Nem sokkal később a projekt hivatalos nyitórendezvényét is megtartották 2015. június 25-én, és ezzel nagyjából egy időben a két nagy mélyépítészeti munka is megkezdődött. Szeptember 11-én már az új látogatóközpontban tartottak lakossági fórumot, ezt követően megjelentek az első videók a működő Chronos 8-ról, majd néhány hete az érsekkerti szökőkútról is. A projektzáró eseményt a fentiek szerint november 28-án tartották, de a tényleges befejezés csak év végén várható, míg az érsekség jövő év március 31-ei projektzárásra készül.
A Fókuszban Podcast második adásának vendége Bagó István addiktológiai konzulens, akivel a szerhasználati trendekről, dizájnerdrogokról, a felismerés fontosságáról és a megbélyegzés hatásairól is beszélgettünk.