A január 30-án, kedden Géderlak belterületén, a közel 90 fokos kanyarban balesetet szenvedett iskolabusz tíz sérültje közül kettőt továbbra is a kalocsai kórházban ápolnak. Mint megtudtuk, az egyik, nyaki sérülést szenvedett kislányt a hétvégére már hazaengedték, de mert nem volt jól, szülei másnap visszavitték a kórházba. Egy másik, gerincsérülést szenvedett gyermek egyelőre szintén kórházi kezelésre szorul. A buszon utazó gyermekek közül az egyik édesanyja jelenlétében számolt be a történtekről.
Amint azt a gyermek elmondta, miközben a buszra várakoztak, folyamatosan esett a jégdara. A legtöbben a megállóig is csak nehezen, csúszkálva jutottak el, a korai időpont miatt még sehol nem volt felszórva az út és a járda. Volt aki a kapun kilépve visszafordult, hogy a lábbelijét gumitalpú bakancsra cserélje.
A Kalocsa irányából néhány gyermekekkel érkező iskolajárat kis késéssel érkezett az uszódi megállóba, de a busz már ott is csak nehezen tudott megállni. A jármű a megálláskor kicsit továbbcsúszott, így a gyerekek nem a megszokott helyen szálltak fel. A busz végig lassan haladt, így senkinek nem volt veszélyérzete.
A géderlaki iskola előtt nincs buszmegálló, így a közeli, a majdnem 90 fokos kanyaron túl lévő megállóhoz közeledve már valamennyi gyerek felállt, elkezdte felvenni a hátizsákját. Ez mindig így történik, de most nem számoltak azzal, hogy az éles kanyar miatt egyébként is lassan közlekedő busz a jeges úton megcsúszik, majd irányíthatatlanul a régi iskolaépület előtt lévő árok, illetve sövény állítja meg. A járdán senki nem közlekedett, így a tehetetlenül csúszó busz senkit nem veszélyeztetett.
Mivel az összes gyerek állt, a fékezéstől, de még inkább az árokparttal történt ütközéstől valamennyien elvesztették az egyensúlyukat. A gyerekek a legkülönbözőbb módon próbáltak állva maradni, de ez szinte senkinek nem sikerült. Azok voltak a legszerencsésebbek, akik még az ülések között álltak, ám még ők is zúzódásokat, horzsolásokat szenvedtek az arcukon, karjukon, mellkasukon, lábukon.
A komolyabb fej, láb, térd, mellkasi, hasi és karsérüléseket, rándulásokat azok szenvedték el, akik már felálltak és kiléptek az ülések közül. Ők az első ajtó közelében, vagy a két üléssor között várták, hogy leszállhassanak. Az ütközés következtében többen egymásnak estek, a mellettük lévőben, vagy az ülések támlájában próbáltak megkapaszkodni. Néhányan egyensúlyukat vesztve a busz padozatára vágódtak.
Akkor ott a legkomolyabb sérültnek az a gyerek látszott, akinek az ülést rögzítő csavar vagy valamilyen alkatrész „beleállt a térdébe.” Később a nyílt sebet összevarrták a kórházban, de mint kiderült, ketten ettől komolyabb, nyaki és háti csigolya-sérülést szenvedtek.
Mivel az első ajtó az árokpart miatt nem nyílott, mindenki ijedten, valamijét fájlalva, de azért a saját lábán szállt le a busz hátsó ajtaján. Ebben a balesetet sérülés nélkül megúszó buszsofőr és a buszmegállóban várakozók segítették a gyerekeket.
Ahogy a gyerkőcök az ijedségből feleszméltek, azonnal hívták a szüleiket, majd a felnőttek felkérésére a buszmegállóval szinte szemben lévő háziorvosi rendelőbe mentek. Az elsődlegesen ellátott sérülteket a mentők már a háziorvosi rendelőből szállították a kórházba.
A portálunknak nyilatkozó gyermek édesanyja szerint a buszon utazó gyerekek közül egyelőre senkit nem hallgattak meg a baleset körülményeiről.
Úgy tudjuk, szerencsére az iskolabusz kis utasai az átélt trauma ellenére nem tiltakoznak az ellen, hogy továbbra is busszal járjanak a géderlaki iskolába.