Magyarország tíz börtönében, köztük a Hartai Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben és a Kiskunhalasi Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben helyeznek el lakókonténereket a fegyintézetekben meglévő zsúfoltság csökkentése, a mintegy 120-ról 100 százalékos telítettség megvalósulása érdekében. Minderről a március 5-én, csütörtökön megjelent kormányrendelet rendelkezik.
A nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházásként kezelt fejlesztésre a kormány 30 milliárd forintot csoportosított át. A projekt ellenlépéseként tekinthető annak, hogy a „börtönbiznisz” keretében, a Magyar Álammal szemben, a zsúfoltságra hivatkozva tízezres nagyságrendben indítottak pereket a fogvatartottak, illetve jogi képviselőik.
Információnk szerint az ilyen ügyek magas száma miatt ezek a perek a büntetés-végrehajtási intézetek székhelye szerinti járásbíróságok hatáskörébe kerültek, Kalocsán is számos ilyen ügyet iktattak.
Mint emlékezetes, Orbán Viktor miniszterelnök évindító sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a magyar kormány nem hajlandó bűnözőknek fizetni a továbbiakban. A kormány leállította a kifizetéseket.
Amint az a Magyar Közlönyben megjelent Kormányrendeletből kiderül, az országban tíz büntetés-végrehajtási intézet területén helyeznek el a börtönviszonyokhoz igazított lakókonténereket.
Így hozzánk legközelebb konténerbörtön épül Harta külterületén, az Állampusztai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet, valamint Kiskunhalason az új Kiskunhalasi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet területén.
Kalocsához közel esik még Baracska (Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet) és Dunaújváros (Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet) konténerbörtön fejlesztése.
A vonatkozó jogszabály szerint a kiemelt állami beruházásként kezelt fejlesztésnek 2020.szeptember 30-ig kell megvalósulnia. Ezzel egy időben a jelenlegi közel 120 százalékos fegyintézeti telítettséget 100 százalékos szintre kell visszaszorítani. A 10 helyszínen megvalósuló projekt teljes költsége 30 milliárd forint.
Kép forrása: Pozsgai Ákos / baon.hu
A Fókuszban Podcast második adásának vendége Bagó István addiktológiai konzulens, akivel a szerhasználati trendekről, dizájnerdrogokról, a felismerés fontosságáról és a megbélyegzés hatásairól is beszélgettünk.