Múlt pénteken nyitotta meg kapuit és a Városi Galéria szokásos nyitva tartási rendje szerint látogatható jelenleg is Hand-Balogh Margit „A bőség zavara” című tárlata. Ez az első alkalom, hogy az alkotó ilyen átfogó, mély bepillantást enged tematikai és technikai sokszínűség jellemezte művészi világába. Látomásszerű, Van Gogh-inspirálta képeiben a 2018-as Kalocsa art gyűjteményes kiállítás alkalmával már belekóstolhattunk, de látva a falakra került alkotásokat, boldogabbak nem is lehetnek a művészetbarátok, hogy ezúttal „nagyobb falattal” készült számunkra a festőnő.
A megnyitón fuvolán közreműködött a Liszt AMI két növendéke, Balogh Adrienn és Balogh Zsanett. A testvérpár játéka méltó hangulatot teremtett Budai Viktória művészettörténész megnyitóbeszédéhez.
Mielőtt a szakember a mikrofon mögé lépett volna, Romsics Imre múzeumigazgató jelentette be, hogy személyében ismét dolgozik hivatásos művészettörténész a Viski Károly Múzeum kötelékében, akinek többek között feladati között szerepel majd a Nicolas Schöffer Gyűjteményben folyó élet szakmai irányítása.
- Technikában és tematikában egyaránt változatos világ tárul elénk, ahogy azt a kiállítás címe is mutatja. Handl-Balogh Margitba a művészet szeretetét az Eperföldi Általános Iskola rajztanára, Palásti Józsefné Ági néni ültette el. Alkotó munkásságára nagy hatással van Vincent van Gogh, akit legnagyobb példaképének is tart, többek között egyedülálló, utánozhatatlan színei miatt. Szeret a kék, a piros és a sárga bázisszínekkel dolgozni. Erőteljes színvilága és a témák szenvedélyes megjelenítése is a példakép hatását idézik.
Lelkéből festi ki a tájat, a táncoló nőalakokat, vagy éppen a nehéz munkában görnyedő krumpliszedegető asszony alakját. A szubjektív és intenzív képi világát a lélek, a tapasztalat és a természetből fakadó öröm határozza meg – mondja oldalán az alkotóval a művészettörténész, rámutatva arra, hogy a festőnő nyitottságát az újra és a kísérletezésre fémjelzi a vastagon száradt festékmaradványok újrahasznosításával készült kompozíciója, és ugyanez köszön vissza a Tiffany-üveggel készült képeiben. – Frida Kahlot, Van Goghot vagy éppen csendéletet ábrázoló alkotásai opálüveggel készültek, amelyeken nem lehet átlátni, azonban a fény hatására sejtelmes színekkel kel életre.
Handl-Balogh Margit művei a lelkének darabkái, amelyek elválaszthatatlanok személyiségétől. Köszönjük, hogy megmutatta ezt nekünk – zárult Budai Viktória megnyitóbeszéde, felkérve a jelenlévőket, hogy járják körbe a kiállítást.