Kalocsán a háromnapos pünkösdi rendezvénysorozat egyik meghatározó eseménye volt a május 19-én, vasárnap délelőtt az Érsekkert bejárati pavilonjában megrendezett Kalocsa Aranya – a fűszerpaprika című állandó kiállítás ünnepélyes megnyitása. A Kalocsai Viski Károly Múzeum szakemberei Romsics Imre igazgató irányítása mellett a Kalocsai Fűszerpaprika Zrt. által adományozott, a múzeum tulajdonában álló, valamint a Népművészeti Múzeumban meglévő darabok fotográfiáiból állították össze a kiállítás anyagát. A múzeumi darabok időrendi sorrendbe szedett láncolatával a paprikatermesztés és feldolgozás-, a kapcsolódó tudományos kutatás történetét, tárgyi emlékeit és a fűszerpaprika őrlemény készítésének házi és nagyüzemi technológiáját mutatják be. A tárlat vitrinekbe rendezett relikviáinak magyar és angol nyelven történő prezentációját hatalmas térképrészletek, leírások és kisfilmek teszik teljesebbé.
Elsőként dr. Filvig Géza köszöntötte a vendégeket, majd Németh József, a Kalocsai Fűszerpaprika Zrt. tulajdonos elnök vezérigazgatója saját életútján keresztül idézte fel a paprikatermesztés és feldolgozás immár aranykorának tekinthető ’70-es, ’80-as éveket, a ’90-es évek elejét. A szakember reményét fejezte ki, hogy a mezőgazdaság jelenlegi helyzetében is gazdaságos és jövedelmező paprikatermesztés valósul meg a tájkörzetben, hiszen e nélkül lehetetlen a jó minőségű, eredetvédett kalocsai fűszerpaprika-őrlemény előállítása. Az igazgatószerint a kiállítás is segítheti a fiatalokat abban, hogy a jövőjüket, megélhetésüket a város egyik hungarikuma előállításában, feldolgozásában és értékesítésében lássák. Ugyanakkor a szakmailag is figyelemre méltó kiállítás a város idegenforgalmi vonzerejét erősíti.
Romsics Imre a kiállításról szólva elmondta: nagyon sok tárgy a KAGE székházként ismert épület kiállítóteréből került az Érsekkert bejáratánál lévő, kétszintes állandó kiállítótérbe. A kapott anyagot a Viski Károly Múzeum tulajdonában lévő tárgyakkal egészítették ki, de a múzeum több relikviát, térképet, dokumentumot másik múzeumoktól kölcsönzött, hogy a paprika történetét nagyobb kitekintéssel tudja bemutatni.
Az igazgató szólt arról is, hogy a tárlat négy fő részre bontható. Az őstörténet szerinti első állomása Mexikó. Onnan a paprika útja az 16. században indult el először Európába, majd a török megszállással egy időben dísznövényként, gyógyszerként, később fűszernövényként terjedt el Magyarországon.
Annyi bizonyos, hogy a paprika a 17. században már itt volt Kalocsán mint fűszer, majd a nemesítésnek köszönhetően termelt csípősségmentes paprikával indul el a diadalútja. A kiállítás a paprikalovagokról is megemlékezik, bízva abban, hogy a tárlat helyszíne egy kicsit közösségi tere lesz a paprikalovagoknak.
A történeti kitekintés természetesen a Kalocsán híres paprikakutatásról és a paprika házi és nagyüzemi feldolgozásáról sem feledkezik meg."– mondta másik mellett az igazgató.
Az állandó kiállítás bejárása után a vendégek a Németh József kalocsai gasztronómiai szakember által összeállított paprikás menüsorból, közte a paprikás kácsiból (paprikás kalács) fogyaszthattak.
A megnyitó ünnepség része volt, hogy a kiállító terem bejáratához közel a gyerekek a Paprika Jancsi Bábszínház előadásában a Paprika Jancsi mint kukta és a Paprika Jancsi mint bűvészinas című bábjátékot láthatták.
A Kalocsa Aranya- a fűszerpaprika című kiállítás a pünkösdi ünnepek alatt 16-19 óráig ingyenesen látogatható.