A vidéki ember számára évszázadok óta Húsvétvasárnap egyik legjelentősebb liturgikus eseménye az ételszentelés. A szentelésre szánt ételeket a reggeli misére szépen feldíszített, az alkalomra készített terítővel letakart kosarakba vitték, és hál’ Istennek, viszik még nagyanyáink, anyáink, a család felnőtt tagjai, hogy a húsvéti sonka, kalács, tojás, bor, minden más, a szentelést követően kerüljön az ünnepi asztalra. Mindez azt jelzi, hogy a húsvét nemcsak vallási, hanem családi ünnep is, amely nem veszítette el meghitt, családias jellegét – mondta dr. Mészáros István atya a kalocsai ételszentelés alkalmával.
Ahogy minden évben, úgy idén is húsvétvasárnap reggel a kalocsai Szent István király templomban megtartották az ételszentelést, amelynek egyes mozzanatait talán látványosságnak is beillő képeken is megörökítettük.
Dr. Mészáros István templomigazgató, prépost-kanonok elmondta:
A húsvétvasárnapi ételszentelés hagyományosan a nagyböjt utáni első, nem böjtös ételek megáldását jelenti, és már a 7. századtól nyomon követhető szokás. A szentelt ételek, sonka, tojás, kalács, torma, bor, és minden egyéb étek a böjti időszak végét jelzik, ami minden évben egy kedves figyelmességgel is kiegészült: kalocsai festett tojások is sorakoznak az oltár előtt, hogy az áldást követően majd a hívek otthonait díszítsék. Kérésemre a Kalocsai Kézműves Kör Kripta Istvánné népi iparművész vezetésével 200 darab kézzel festett, kalocsai mintával pingált tojást készített a templomi közösség tagjainak megajándékozásához.”A szentmisén a húsvéti ételek-italok megáldása ezzel a könyörgéssel történt:
„Könyörögjünk!
Istenünk, az Egyiptomból való kiszabaduláskor azt parancsoltad népednek Mózes szolgád által, hogy a mi Urunk, Jézus Krisztus előképeként bárányt vágjon, és annak vérével kenje meg házának szemöldökfáit. Kérünk, áldd meg és szenteld meg ezeket a húseledeleket, tojásokat, kalácsokat, összes húsvéti ételünket és italunkat, melyeket mi, a te gyermekeid, hívő lélekkel akarunk magunkhoz venni a mi Urunk, Jézus Krisztus feltámadásának emlékezetére. Add, hogy ez a táplálék testünknek erőt, lelkünknek pedig üdvösséget nyerjen általad, aki élsz és uralkodol mindörökkön örökké. Amen.”
István atya ezt követően szenteltvízzel meghintette és tömjénnel megfüstölte az oltár elé kosárba helyezett ételeket, majd a hívek egy-egy ajándék kalocsai mintával pingált ajándékkal, a megáldott ételekkel távoztak otthonaikba.