Hogy mekkora bonyodalmakat képes okozni egyetlen, rosszkor, rossz helyre és kezekbe keveredő nadrág az „átkos, régi szép időkben”, ez adta a vezérfonalát Dunai Ferenc, „A nadrág” című két felvonásos komédiájának, amelyet a Kalocsai Thália Társulat mutatott be május 13-án, ami ráadásul egy pénteki napra esett. Rossz ómenről szó sincs, a csapatot telt ház fogadta és – három (!) nyílt színi taps mellett – hosszan zúgó ováció búcsúztatta.
A kalocsai amatőr színjátszókból összeállt csapat tavaly nagy durranással lépett a nagyérdemű elé, amikor színre vitte a világ színházaiban előszeretettel játszott, sőt, sztárparádés hollywoodi filmdrámaként is megörökített „Acélmagnóliák” című „életdrámát”. A magasra tett léc, és a bemutatkozást követő, szuperlatívuszokat zengő médiavisszhang ugyanakkor amekkora áldás, akkora nyomásként is nehezedhetett a társulatra, akik épphogy lecsengett a „magnóliás bemutató és tájolás” időszaka, máris új darabot kezdtek próbálni.
Választásuk Dunai Ferenc komédiájára, „A nadrágra” esett, amelynek története a szocializmus fénykorában játszódik. Az ezen éra mindennapjait átható hangulatot a jelmezek, a díszletek és persze zseniális típuskarakterek felvonultatásának a triumvirátusával teremtette meg a szerző, és a társulat vezetője, egyben a darab rendezője, Bneu László.
Címszavakban: adott egy gyárigazgató (Póli Róbert), akinek az üzemében miniszteri látogatás esedékes, ő azonban nadrág nélkül ragadt szeretője (Füstös Éva) lakásában, ahol nem sokkal később feltűnik az asszonynak ugyancsak udvarló ifjú, csetlő-botló titán (Mészáros Máté), az ingatag káder (Balogh Csaba Zoltán), a gyanakvó feleség (Jambrik Ibolya), és a mindentudó „humán térfigyelő”, azaz a pletykafészek szomszédasszony (Horváth Márta).
Hogy ebből mi sül ki, azt a több mint kétszáz néző, aki jegyet váltott a bemutatóra, már jól tudja – az esetleges későbbi előadásokra készülők kedvéért spoilert nem lövünk le! Legyen elég annyi, hogy szem nem marad szárazon, rekeszizmokat a kifulladásig lehet tornásztatni, miközben egy-egy futó pillanatra elszörnyülködünk azon, hogy az „elvtársias” szófordulatoktól eltekintve a történet akár ma is játszódhatna.
Bneu László rendező elmondása szerint a közönségtől csak ők maguk, a társulat tagjai voltak izgatottabbak, mielőtt felgördült a függöny. Szerencsére az előadás hetében a hónapokig tartó díszletmentes próbákat díszletes, jelmezes, helyszíni próbák váltották – ami nagyban hozzájárult a debütáló sikerhez.
Mint kiderült, maga, a mű Amerikában élő szerzője is segítő jobbot nyújtott a társulatnak. Vele interneten tartották a kapcsolatot, és Dunai néhány „extra poénjelenttel” is meglepte őket, amelyek javát be is építették a törzsanyagba – tovább mélyítve a nagyérdemű nevetőráncait.
Üröm az örömben, hogy a folytatásról egyelőre nem tudott nyilatkozni, mondván, a gazdag nyári programnaptárban nehéz „üresjáratot” találni, amikor szabad a színház épülete, nem beszélve arról, hogy ugyanezen darabot hozza Budapestről a Karinthy Színház társulata is Kalocsára június 11-én, a Kék Madár Fesztivál színházi programjaként, Kerekes József főszereplésével.
Ennyi kitérővel kanyarodjunk hát vissza a „mieinkhez” írásunk mégiscsak az ő napjukat hivatott méltatni, és egyben már most felhívni a figyelmét, hogy őszre terveznek ráadást. Nem ez azonban a csapat egyetlen meglepetése az idénre – árulta el Bneu László.
– Ha minden igaz, akkor a nyáron lesznek vidéki előadások „A nadrágból”, illetve az „Acélmagnóliákból” is. Ezek egyelőre egyeztetés alatt állnak. Emellett rövidesen indulnak egy új darab próbái, amelyet ugyancsak Dunai Ferenc jegyez. Mi több, felújítunk egy előadást, amelyet a Honvéd Klubszínpad mutatott be anno. Ez Tabi László, „A végzet asszonya” című darabja lesz, benne Kovács Zsuzsával, Horváth Mártával, Füstös Évával, Jambrik Ibolyával, Mészáros Mátéval és Balogh Csaba Zoltánnal – súgta meg Bneu László, hozzátéve, hogy az utóbbi előadást a korábbiakkal ellentétben nem ő, hanem Fekete István fogja rendezni, aki a tizenévvel ezelőtt bemutatott darab direktora volt. Reményei szerint még az idei őszi-téli színházi szezonban a közönség elé léphetnek az előadással. Így legyen!