Több hagyományőrző énekkar produkciója színesítette a nap programját hétfőn, amikor a színházban egész napos konferencián a meghívott előadók különböző nézőpontokból világították meg a száz évvel ezelőtti világégés történéseit és tanulságait. A témakörben múlt csütörtökön vetélkedőt tartottak középiskolás diákok számára. A programok kétmilliós pályázati forrásból valósultak meg.
A forrásra a Kalocsa Kulturális Központ és Könyvtár pályázott az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság által meghirdetett keretből, és a teljes programra összesen kétmillió forintot nyert.
Ebből került megrendezésre a középiskolás vetélkedő a Kulturális Központ épületének emeletén, vagyis a volt Tiszti Klub nagytermében múlt csütörtökön, majd a színházban a konferenciára is hétfőn reggeltől késő délutánig.
A hétfői rendezvény a megadott program szerint, országosan ismert szaktekintélyek fölszólalásaival tűzdelve zajlott. A tervek szerint, maradéktalanul megvalósult programról előzetesen mi is tájékoztattuk olvasóinkat ajánlónkban.
Forrás: Illés György / KALOhírek
Ennek megfelelően az érdekfeszítő, de összességében túl tömény előadások egymásra rakódó rétegeit a Dunapataji Népdalkör Hagyományőrző egyesület, a Mezei Virágok Népdalkör, valamint a Géderlaki Katolikus Egyház Férfikórusa által előadott egy-egy katonanóta-csokor lazította.
Forrás: Illés György / KALOhírek
Az előtérben Thiesz János hadiemlék-gyűjteményéből válogatott kiállítás fogadta az érdeklődőket, ahol oklevelektől kezdve az eredeti fegyvereken, kitüntetéseken át különféle művészeti tárgyakig és használati eszközökig fölsorolhatatlanul sok érdekességgel találkozhattunk. Ráadásul a gyűjtemény végig jelen lévő tulajdonosa álltása szerint a most kiállított „arzenál” a teljes kollekciójának csak egy tört része.
Forrás: Illés György / KALOhírek
Thiesz János egyetértett helyszínen tartózkodó munkatársunkkal abban, hogy gyűjteménye, amely egyébként nem kizárólag az első világháború ereklyéire terjed ki, megérdemelne egy állandó kiállítóhelyet.
A gyűjtő lelkesedésére jellemző, hogy gyakorlatilag társadalmi munkában folyamatosan az érdeklődők rendelkezésére állt, válaszolt kérdéseikre, és a közszemlére tett tárgyakat magyarázatokkal látta el.
Forrás: Illés György / KALOhírek
Ami a látottságot illeti, az viszonylag szerénynek bizonyult a délutáni órákban, azonban sokan voltak délelőtt, amikor diákok szervezett csoportjai egészítették ki az egyéni érdeklődők sorát. Ez összhangban áll a rendezvény megjelölt céljaival, hiszen ezek egyike épp az iskoláskorú réteg világháborúval kapcsolatos ismeretek elmélyítése, a diákok figyelmének e kérdések felé fordítása volt, és ennek megfelelően azt kérték előadóiktól is, hogy témáikat kevésbé tudományos igénnyel, inkább ismeretterjesztő jellegű módon domborítsák ki – tájékoztatta portálunkat dr. Magóné Tóth Gyöngyi, a Kalocsa Kulturális Központ és Könyvtár intézményvezetője.
Forrás: Illés György / KALOhírek