Azért megijedni nem kell, hiszen a sugárzás forrása pontosan ismert: a Múzeumok éjszakája gazdag programkínálatának egyik elemként műegyetemista fiatalok mutattak be látványos fizikai kísérleteket az egykori zsinagóga épületének emeletén, és az egyik bemutató keretében úgynevezett ködkamra segítségével tették láthatóvá az általuk hozott radioaktív ólomizotópból kilépő alfa- és bétasugárzást. Mutatunk egy másik izgalmas kísérletről készült videót is. Kezdésnek pedig: lebegés!
A múzeumok éjszakája rengeteg érdekes programot tartogatott ezen kívül is, érdemes volt fölkeresni az öt helyszínt, még ha több programelemet végül elmosott az eső. A rendezvényről önálló cikkben számolunk be, ebben pedig a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem diákjai által bemutatott, érdekes fizikai kísérleteket láthatnak videóinkon, köztük villámnyalogatást és radioaktív sugárzást…
Kezdetnek: lebegés
Aki ott volt, más csodát is láthatott, például ultrahangos rezonancia segítségével előidézett levitációt – azaz lebegést –, láthatta saját szemével a radioaktív sugarakat, valamint egy nagyfrekvenciás Tesla-generátorral gerjesztett minivillámokat is, miközben odakint bazinagy villámokból is elég sok csapkodott le a környékben. A levitációs kíséretben még egy apró vízcseppet is láthattunk lebegni, míg kint hatalmas vízcseppekben zuhogott az eső.
A LEBEGÉST EGYÉBKÉNT KÉT EGYMÁSSAL SZEMBE FORDÍTOTT, PARABOLAFELÜLETEN ELRENDEZETT, SOK-SOK APRÓ, PIEZOELEKTROMOS HANGSZÓRÓ ÁLTAL KIBOCSÁTOTT ULTRAHANG, ILLETVE A KÉT PARABOLA KÖZT EZEK ÁLTAL GERJESZTETT ÁLLÓHULLÁM OKOZZA.
A villámot nyalogatva
Tudom, hogy ez a fejezetcím úgy hangzik, mint valamelyik AC/DC szám címének Módos Péter általi fordítása a ’80-as évekből, pedig nem az:
EGY MÁSIK KÍSÉRLETBEN A TESLA-TRANSZFORMÁTOR SEGÍTSÉGÉVEL GERJESZTETTEK ÓRIÁSSZIKRÁKAT, VAGY MINIVILLÁMOKAT.
E kisülések fittyet hánynak a szigetelő anyagokra is: a csavarhúzó műanyag nyelén keresztül csapkodtak a törpevillámok a kísérletet bemutató egyetemista kezébe. De nyugalom,
KUTYABAJA SE LETT TŐLE, SŐT, MÉG AKKOR SEM, AMIKOR MEGNYALOGATTA A SZIKRÁT.
Ennek – mármint a szigetelő hatás megszűnésének és az áramütések egészségileg ártalmatlan voltának – oka, amint megtudhattuk, a nagy frekvenciában keresendő, ugyanis itt mintegy 400 kilohertzes rezgésszámmal váltakozik az áram iránya, ami még a fénycsövet is világításra bírja. Az emberi szövetek tehetetlensége pedig túl nagy ehhez, ellentétben a hálózat áram 50 Hz-es frekvenciájához, amire az izmainknak is van ideje reagálni, és a szívünk ritmusát adó szinuszcsomó frekvenciájához is veszedelmesen közel áll.
Fogjuk rá, hogy értjük a dolgot… De inkább nézze meg ki-ki a saját szemével a kísérletet, és hallgassa meg a hozzá tartozó magyarázatot, hátha világosabb lesz:
A következő kísérlethez alkohol is kellett!
Talán még érdekesebb volt az a berendezés, amelyben
IZOPROPIL ALKOHOL TÚLHŰTÖTT GŐZÉNEK SEGÍTSÉGÉVEL MUTATTAK KI EGY PÁR MILLIMÉTERES, HENGER ALAKÚ, RADIOAKTÍV ÓLOMIZOTÓPBÓL KILÉPŐ ALFA- ÉS BÉTASUGARAKAT.
Bármilyen megdöbbentő, a így mesterségesen létrehozott körülmények közt a radioakktív sugarak – legalábbis azok hatásai – szabad szemmel is jól láthatóak, holott a sugarak mindegyikét egyetlen elektronnak, vagy hélium atommagnak az izotópból való kilépése okozza. Pedig azok nagyon picikék. És csaknem fénysebességgel közlekednek. Mégis látszanak!
Nem hiszik?
Íme: