„Kalocsa Város Önkormányzata megkapta a karácsonyi csomagját” – kezdte még az ünnepek előtt tartott sajtótájékoztatóját dr. Bálint József polgármester, utalva arra a december 19-én kézhez kapott határozatra, mely szerint az önkormányzatnak 48 millió forintot kell visszafizetnie az Öveges program megvalósítása során megállapított szabálytalanságok miatt.
A 14 milliárd forintos uniós támogatású program célja a természettudományos oktatás feltételeinek javítása volt. Kalocsa Város Önkormányzata konzorciumban a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Kalocsai Tankerületével a Társadalmi Megújulás Operatív Program támogatási rendszerén keresztül TÁMOP – 3.1.3-11/2-2012-0004 számú, „Kísérletekkel könnyebb” című projektjének megvalósítására „A természettudományos oktatás módszertanának és eszközrendszerének megújítása a közoktatásban (Öveges program)” című pályázaton 316.611.014 forint támogatást nyert. A pénzből a Szent István Gimnáziumban modern eszközökkel ellátott természettudományos laboratóriumot alakítottak ki, amelyet a gimnazistákon kívül tíz iskola diákjai használhatnak. Ezen kívül többek között az együttműködő intézmények pedagógusai képzési lehetőséget is kaptak.
Az Öveges program miatt, a vélhető túlszámlázások és kétes hitelességű teljesítések folytán az Emmi és a Miniszterelnöki Hivatal kezdett el vizsgálódni országszerte.
Kalocsán a szoftver- és tananyag-fejlesztésre megkötött szerződések kapcsán állapítottak meg szabálytalanságokat.
Amint arról dr. Bálint József beszámolt, a projekt ellenőrzése alkalmával megállapításra került, hogy az önkormányzat a szaktanári segédlet és a tanulói munkafüzetek elkészítése vonatkozásában sem a közbeszerzési eljárás során, sem az ajánlati felhívás közzétételekor, sem pedig az eljárás eredményeként megkötött szerződésben nem rendelkezett a támogató által meghatározott, a beszerzések tárgyát képező fejlesztéssel összefüggésben a kizárólagos felhasználási jogok megszerzéséről, továbbá a közbeszerzési eljárásban indított ajánlattevők függetlensége nem volt biztosított.
Valamint a szoftver beszerzésére irányuló vállalkozási szerződés lehetővé tette a vállalkozó számára a szoftver felhasználását és új verziószámon történő értékesítését. Így az önkormányzatnak e tekintetben sem volt kizárólagos felhasználási joga. Mindezekre tekintettel az Irányító Hatóság szabálytalanságot állapított meg.
Mivel a közbeszerzési eljárások szabályos lefolytatásáért kizárólag a kedvezményezett, vagyis jelen esetben az önkormányzat, mint ajánlatkérő felel, a visszafizetési kötelezettség is kizárólag őt terheli.
Bálint József ezzel kapcsolatban azt a kritikát fogalmazta meg az előző városvezetés felé, hogy a gimnázium fenntartójának váltásakor, a pályázatot is át kellett volna adni a KLIK-nek, abban az esetben ugyanis őket terhelné a büntetés összege, nem pedig az önkormányzatot.
A másfél évig húzódó szabálytalansági eljárás alatt az önkormányzat több soron próbálta kiharcolni a büntetés elkerülését vagy enyhítését, ám az utolsó, december 19-én kézhez kapott elutasító határozat értelmében kötelesek vagyunk megfizetni a 48 millió forintot. Öröm az ürömben, hogy legalább a részletfizetést sikerült elérni, így a büntetést összesen 12 hónap alatt kell rendezni, amelyből a sajtótájékoztató időpontjáig három havi összeget fizetett ki az önkormányzat.
Újságírói kérdésre válaszolva Bálint József azt is elmondta, az ügyben 47 önkormányzat érintett. Úgy tudja,
a visszafizetési kötelezettség minden érintett önkormányzatot sújt,
Debrecen például már vissza is fizette a büntetést. A fellebbezéssel élt települések egyike sem járt sikerrel, és az sem egyedi eset, hogy ahogy Kalocsa, úgy mások is megpróbálták rendkívüli támogatás (korábbi önhiki) formájában megigényelni az államtól ezt a költséget, azonban ezt a Belügyminisztérium nem engedélyezte.
Egy másik újságírói kérdésre azt ugyanakkor nem tudta megválaszolni, hogy a 47 elmarasztalt önkormányzaton kívül volt-e más pályázatmegvalósító az országban, tehát akadt-e olyan, aki nem követte el ezt a hibát, vagy azt mondhatjuk, hogy minden egyes város szabálytalanul járt el.
A polgármester arra is rámutatott, hogy további két vizsgálat is büntetéssel végződhet: az Uszód, Dunaszentbenedek, Géderlak, Kalocsa települések közös szennyvíz programja, valamint a közvilágítás-korszerűsítését lehetővé tevő pályázat.
Sajtótájékoztatója végén a média által biztosított nyilvánosságot kihasználva a polgármester ismételten arra kérte fel a képviselő-testület tagjait, hogy összefogással, közösen dolgozzanak Kalocsa és a kalocsaiak jövőjéért, ne pedig azon mesterkedjenek, hogy hogyan tudnák feloszlatni a testületet, megbuktatni a polgármestert.
Nincs értelme annak, hogy egymást különböző politikai lózungokkal próbáljuk besározni. (…) Ha tetszik, ha nem, még három évig együtt kell dolgoznunk, és majd ’19-be el lehet dönteni, hogy hogyan tovább a városnak, addig viszont működtetnünk kell, amihez a pénzügyi feltételeket meg kell teremteni. Ezt csak úgy tudjuk megteremteni, ha együttműködünk. – hangsúlyozta, hozzátéve azt is, hogy erre azért is kiemelten szükség van, mert 2017-ben – vagy vagyonértékesítéssel vagy adókivetéssel – mindenképpen növelni kell a város bevételeit.