Villányi Eszter 1955-ben született Kalocsán. Édesapja Villányi Antal történelem földrajz szakos tanár, édesanyja Sági Ilona tanítónő, aki az Ének-zenei általános Iskola igazgatóhelyettese és énekkarának vezetője volt. Az ő tanítványa, majd munkájában utódja volt Lakatosné Klári néni.
Az általános iskolai tanulmányokat Eszter az Ének-Zenei Általános Iskolában végezte. Gyermekkorát meghatározták a szülei által szervezett nyári táborok. Az ő példájukat követve döntötte el a gimnázium utolsó évében Jávor Zoltán énektanár, orgonaművész hatására, hogy a pedagógus pályát választja.
A bajai tanítóképző elvégzése után egy évet Baján tanított, majd három évig a kalocsai úttörőház megbízott vezetője volt. 1980-ban kezdett tanítani az Ének-zenei Általános Iskolában. 1982-ben ének szakos diplomát szerzett a Pécsi Tudományegyetemen. Ezt követően negyven éven keresztül az Ének-Zenei Általános Iskola majd a Nagyasszonyunk Katolikus Intézmény tanára. Az általa vezetett gyermekkórus rendszeres fellépője volt a városi ünnepségeknek, koncerteknek.
Emlékezetes előadásuk a Liszt Ferenc szobor avatásának ünnepe, amikor ifj. Bartók Béla, Lukin László és Forrai Miklós is hallotta a kórust. Több alkalommal nyerték el a megyei ifjúsági énekes találkozón az arany minősítést. Villányi Eszter az ének-zenei oktatás átmeneti megszűnésével is folytatta a megkezdett munkát. Tovább dolgozott az énekkarral, sőt 1998-ban megalapította a Kalocsa Kamarakórust, melynek tagjai volt ének-zeneis diákok. A kórust 19 évig vezette sikerrel. Gregorián képzésen való részvétele után a gyerekekkel Gregorián szkólát (énekkart) szervezett mellyel szintén sikerrel vett részt gregorián találkozókon. Tanítványai sikerrel szerepeltek” A Játszunk Operát”, a Magyar Zene évezrede országos zenei vetélkedőkön.
2006-ban Fényi Gyula díjat, 2009-ben Kunszt József díjat kapott. Több alkalommal volt iskolájában az év tanára. Az általa alapított és vezetett Kalocsa Kamarakórust Kalocsa Önkormányzata Cziráki Imre díjban részesítette.
Villányi Eszter 45 éves tanári pályája alatt gyermekek százait tanította, szerettette meg velük az éneklést, a zenét. Munkájával mindannyiunk életét szebbé, gazdagabbá tette.