Kalocsa város hagyományai szerint az augusztus 20-ai ünnepi képviselő-testületi ülés keretében adják át a város kitüntető díjait, amelyek közül a Kalocsa Városért – Csáky Imre-díjat ebben az esztendőben Romsics Imre, a Viski Károly Múzeum igazgatója vehette át. Méltatását az alábbiakban változatlan formában tesszük közzé.
Az ünnepi testületi ülésről, így az összes kitüntetettről már önálló cikkben beszámoltunk. Közülük most a Kalocsa Városért – Csáky Imre-díj idei letéteményesének, Romsics Imre múzeumigazgatónak a méltatását ismertetjük:
Romsics Imre a másfél esztendei pedagógusi tevékenység kivételével egész eddigi munkásságát a kalocsai Viski Károly Múzeumban végezte. A családi indíttatás és a kalocsai pota néprajzi csoporthoz tartozás mellett jelentősen meghatározza, befolyásolja pályáját, hogy több felsőfokú végzettséggel rendelkezik.
A néprajz és a földrajz szak a múzeumi tudományok művelését teszi lehetővé, a népművelés és a filmforgalmazási szak a közművelődési feladatellátás mellett a múzeum menedzselésében ad nagy segítséget. Pedagógiai végzettsége és gyakorlata a manapság divatos múzeumpedagógiai programok fölépítéséhez és szervezéséhez elengedhetetlen.
Romsics Imre rendszeresen publikál. Tanulmányai – az önálló kötetek mellett – szakmai folyóiratokban, évkönyvekben és tanulmánygyűjteményekben jelennek meg. Legfontosabb kutatási területe a kalocsai népművészet, annak minden műfaja – pingálás, írás, hímzés, népviselet, bútorfestés, fafaragás, fazekasság –, de mellette foglalkoztatja a pota néprajzi csoport kultúrájának egésze. Ezen belül részletesebben foglalkozik a gazdálkodással, kiemelten a kalocsai paprika történetével, a dal és tánckultúrával, a táplálkozással, a szakrális térrel.
A földrajzi környezet történetiségének kutatásán belül a településhálózat változása is leköti figyelmét. Több mint 260 tudományos tanulmány között 60 könyv szerzője vagy szerkesztője volt, 19 könyvet lektorált. Ezek mellett 22 db térképet tervezett és jelentetett meg, saját fényképfelvételei közül 214 db-ot publikált.
Harmincesztendős múzeumigazgatói tevékenysége alatt megháromszorozta a Viski Károly Múzeum beleltározott tárgyainak számát. A tudományos tevékenység mellett az elmúlt harminc esztendő alatt vezetésével teljesen fölújították a meglévő múzeumi épületet, amely biztosítja a kulturált múzeumlátogatást.
A múzeum szervezeti keretébe integrálta a Nicolas Schöffer Gyűjteményt és a Városi Képzőművészeti Gyűjteményt. Új szervezeti egységként megnyitotta a Kalocsai Képtárat.
A Viski Károly Múzeum elfogadottságának egyik mércéje, hogy a kisebb, helyi jelentőségű konferenciák mellett számos országos és nemzetközi tudományos konferenciát szervezett Kalocsán, mindösszesen 20 db-ot, melyek anyaga kötetekben is megjelent.
Mindezek mellett 108 konferencián tartott tudományos előadást, s további 110 konferencián vett részt. Romsics Imre a harminc esztendő alatt 53 kiállítást rendezett, többségüket a Viski Károly Múzeumban. Az utóbbi huszonöt esztendőben építette föl azt a múzeumpedagógiai sorozatot, amely az óvodától a gimnáziumig kínál az oktatáshoz kötődő múzeumi programot.
Az általa vezetett intézmény 2003-ban elnyerte az Év Múzeuma díjat.